Czy tragedii w Szeremietiewie są winni piloci?
Główną wersją katastrofy Sukhoi Superjet 100 (SSJ-100) jest błąd pilota, informuje „Kommiersant”. Według rzecznika Komitetu Śledczego Rosji Swietłany Petrienko, którą cytuje gazeta, podejrzenia dotyczące pilotów są związane z ich działaniami podczas lądowania samolotu.
Nie zrzucili paliwa, dlatego samolot lądował z bardzo dużą prędkością, co doprowadziło do „twardego lądowania” i zapłonu. Zaznaczono, że w tej chwili znajdują się w szpitalach z powodu zatrucia tlenkiem węgla.
Ponadto śledczy badają, jak służby naziemne wykonały swoją pracę. Według gazety mogły nie zareagować natychmiast na doniesienia o sytuacji nadzwyczajnej na lotnisku.
6 maja Komitet Śledczy Rosji poinformował, że głównymi wersjami katastrofy samoloty były niewystarczające kwalifikacje pilotów lub kontrolerów, niekorzystne warunki pogodowe i awarie samolotu. Zaznaczono również, że przyczyną śmierci większości pasażerów SSJ-100 było zatrucie produktami spalania.
Samolot SSJ-100 zapalił się podczas awaryjnego lądowania na stołecznym lotnisku Szeremietiewo. Wykonywał lot Moskwa – Murmańsk, jednak został zmuszony do powrotu na lotnisko odlotu. Według dowódcy statku i innych członków załogi w samolot uderzył piorun, po czym pojawiły się problemy z komunikacją i wysiadła automatyka.
Na poniższym filmie symulacja komputerowa katastrofy.
Według Komitetu Śledczego Rosji w wyniku katastrofy zginęło 41 osób, w tym jeden członek załogi. 37 osób przeżyło, w tym czterech członków załogi.
Źródło: pl.SputnikNews.com