Czy sztuczne słodziki zaburzają nasz metabolizm?

Opublikowano: 09.02.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1400

Coraz mniejsze znaczenie mają napisy „bez cukru”, „zero kalorii” na produktach takich jak słodkie napoje. Okazuje się bowiem, że sztuczne słodziki i tak wpływają na nasz metabolizm. Winowajcą okazuje się po prostu słodki smak, który nasz organizm interpretuje jako sygnał do uwalniania insuliny.

Od kilku lat w mediach nagłaśniany jest alarm dotyczący zbyt wysokiego spożycia cukru. Uznaje się go za główną przyczynę otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Co więcej, cukier po prostu nas uzależnia, w taki sam sposób co inne używki. Wiele osób stara się ograniczyć tę słodką substancję w swoim życiu, idąc jednak na kompromis. Bardzo często alternatywę stanowią sztuczne słodziki, które, jak się okazuje, wcale nie rozwiązują naszego problemu.

Badania sprzed kilku lat sugerują, że sztuczne słodziki również predysponują do cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Ponadto pojawiły się kolejne, nowe badania ponownie wykazujące niezaprzeczalny wpływ słodzików na nasz metabolizm. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago są zdania, że samo spróbowanie czegoś słodkiego ma wpływ na poziom glukozy w organizmie. Szczegółowe informacje na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nutrients”.

Dokładny przebieg badań wyglądał następująco: postanowiono sprawdzić, w jaki sposób sukraloza obecna w niskokalorycznych napojach wpływa na reakcję metaboliczną ludzkiego organizmu. Część uczestników posiadała umiarkowaną masę ciała, choć w badaniu brały udział także osoby otyłe. W sumie w badaniu wzięło udział 21 osób: 10 osób z prawidłową masą ciała i 11 osób otyłych. Żaden uczestnik nie chorował na cukrzycę.

Pierwszego tygodnia badano poziom glukozy oraz insuliny we krwi po wypiciu szklanki czystej wody. Z kolei w kolejnym tygodniu badanie powtórzono po wypiciu szklanki wody z dodatkiem 48 g sukralozy. Trzecie badanie nastąpiło kolejny tydzień później, po trzymaniu w ustach tej samej ilości sukralozy, jednak bez jej połykania. Jakie okazały się wyniki?

Autorzy badania podają, że u osób o normalnej masie ciało wypicie szklani wody z dodatkiem 48 g sukralozy nieznacznie obniżyło poziom insuliny w ciągu pierwszej godziny, a następnie zwiększyło wrażliwość organizmu na insulinę o około 50%. Organizmy osób otyłych zachowały się jednak inaczej. Poziom insuliny znacznie wzrósł po wypiciu wody z sukralozą. Co więcej, na ich wyniki wpłynęło samo smakowanie słodzika – i dotyczyło to obu grup pacjentów.

Mimo niewielkiej skali badań wyniki wydają się jednoznaczne. Jeżeli spożywamy sztuczne słodziki w celu uniknięcia ryzyka cukrzycy lub insulinooporności, nasze działanie jest bezcelowe. Na podstawie badania można także wywnioskować, że samo rzucie słodkiej gumy może mieć wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi.

Na podstawie: MedicalNewsToday.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 09.02.2020 14:07

    Oczywiscie ze tzw slodziki som zdrowe i nie zagrazajom zdrowiu i zyciu..tak stwierdzili producencji tych slodzikow w oparciu o prognozy slynnych naukowcow leklarzy z dyplomami…jak mi nie wierzycie to spytajcie sie tych ktorzy dostali cukrzyce po slodzikach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.