Czy szczepienie na wirusa RS zagraża noworodkom?

Od jesieni 2024 r. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego w Szwajcarii zaleca, aby noworodki otrzymywały nowy rodzaj szczepionki w pierwszym tygodniu życia, w okresie od października do marca. Za zgodą rodziców noworodkom podaje się przeciwciało mające chronić przed zakażeniem wirusem RS, który może wywoływać przeziębienia i choroby grypopodobne u niemowląt. Preparatem tym jest przeciwciało Nirsevimab, dostępne pod nazwą handlową Beyfortus. Nie jest to klasyczna szczepionka, lecz laboratoryjnie wytworzone przeciwciało, które wstrzykuje się noworodkowi. Metoda ta znana jest również jako „szczepienie bierne”.

https://www.kla.tv/_files/video.kla.tv/2025/04/37307/SzczepienierPrzeciwkoWirusowiR_360p.mp4

Podobne zalecenia dotyczące podawania tego przeciwciała noworodkom obowiązują również w Niemczech, Austrii i Francji. Po raz kolejny jednak krytyczne głosy lekarzy i naukowców dotyczące powszechnego stosowania tego preparatu są pomijane. Z tego powodu Kla.TV daje dziś przestrzeń na wyrażenie opinii niektórym z tych głosów. Szczegółowe informacje można znaleźć w podanych źródłach.

Lekarze podejmujący indywidualne decyzje dotyczące szczepień piszą następująco o immunizacji przeciwko wirusowi RS: „Stała Komisja ds. Szczepień w Niemczech wydała zalecenie dotyczące profilaktyki zakażeń RSV dla wszystkich noworodków i niemowląt. Redukuje to jednak ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia dolnych dróg oddechowych wirusem RS zaledwie o 1%. Potencjalne skutki uboczne związane z leczeniem pozostają niezauważone. […] Znane dotychczas działania niepożądane po podaniu Nirsevimabu to zaczerwienienie i ból w miejscu wstrzyknięcia, a także gorączka. […] Producenci leków już zareagowali na nadchodzące masowe szczepienia, obniżając cenę Nirsevimabu. Mimo to zalecenie generuje koszty przekraczające 200 milionów euro rocznie dla systemu opieki zdrowotnej – środki te będą brakować w innych obszarach”.

Dr Alexander Konietzky pisze dalej: „Fakt, że w przyszłości wszystkie dzieci danego rocznika będą otrzymywać profilaktyczne leczenie już przed opuszczeniem szpitali położniczych, bez dostatecznego zbadania możliwych konsekwencji, jest trudny do pogodzenia z zasadami etyki medycznej”.

Niezależni naukowcy z Francji również zabrali głos w sprawie immunizacji przeciwko wirusowi RS. Blog „TKP”, poświęcony nauce i polityce, poinformował o tym 5 stycznia 2024 r. W rozmowach z portalem „The Defender” francuscy badacze zwrócili uwagę, że dane z Francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych wskazują na wysoki wskaźnik śmiertelności wśród noworodków w wieku od 2 do 6 dni we wrześniu i październiku 2023 roku. Według nich wzrost ten zbiega się w czasie z rozpoczęciem podawania preparatu Beyfortus w szpitalach we Francji – od 15 września 2023 r.

Dr Meryl Nass – internistka, epidemiolog specjalizująca się w zagrożeniach biologicznych oraz członkini Naukowego Komitetu Doradczego organizacji Children’s Health Defense – również wypowiedziała się dla „The Defendera”: „Podawanie noworodkom leków lub biologicznych substancji powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością, tym bardziej jeśli mowa o nowym przeciwciele monoklonalnym. Nie sposób ocenić, czy taki zastrzyk zaszkodzi dziecku, jeśli nie wiemy jeszcze, w jakim jest stanie zdrowia i jak się normalnie zachowuje. To poważny sygnał ostrzegawczy zarówno dla producentów, jak i dla rodziców”.

W listopadzie 2024 r. Renate Holzeisen, posłanka z Południowego Tyrolu, ostro skrytykowała powszechne stosowanie przeciwciał u noworodków. Mimo negatywnej opinii włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (ISS), substancja czynna ma być obecnie podawana wszystkim noworodkom w Południowym Tyrolu. ISS ostrzegł, że preparat przynosi jedynie ograniczone korzyści – ze względu na niską częstość występowania choroby – i niesie ze sobą potencjalnie poważne ryzyko dla noworodków.

Również niezależni naukowcy z Japonii, niepowiązani z przemysłem farmaceutycznym, ostrzegają przed stosowaniem tego przeciwciała u noworodków: „Nasza metaanaliza trzech dużych randomizowanych i kontrolowanych badań wykazała istotnie wyższą śmiertelność – prawdopodobnie w wyniku wzrostu zachorowań niezwiązanych z wirusem RS, w szczególności zakrzepicy”.

Mimo licznych głosów ostrzegawczych, zalecenie dotyczące podawania przeciwciał przeciw wirusowi RS nie zostało cofnięte ani poddane rewizji. To jasno pokazuje, jak ogromny wpływ na rekomendacje szczepień na całym świecie ma przemysł farmaceutyczny. Od czasu pandemii koronawirusa stało się oczywiste, że nie można już bezkrytycznie ufać oficjalnym zaleceniom. Dlatego też w przyszłości należy z rozwagą analizować wszelkie wytyczne dotyczące szczepień oraz zapoznawać się z alternatywnymi opiniami i głosami krytycznymi.

Na podstawie: BAG.admin.ch, Impfen-Info.de, SozialMinisterium.at, TKP.at [1] [2] [3], Individuelle-Impfentscheidung.de, Unsertirol24.com, Renate-Holzeisen.eu, Medcheckjp.org
Źródło: KLA.tv