Czy Świadkowie Jehowy są kreacjonistami?

Opublikowano: 16.08.2015 | Kategorie: Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 873

Kreacjoniści zaczynają się wstydzić tego, że są kreacjonistami i publikują fałszywe informacje. Zobaczmy jak jest naprawdę.

Świadkowie Jehowy w swoim artykule na oficjalnej stronie tego związku wyznaniowego wypierają się tego, że są kreacjonistami. Piszą w sposób następujący[1]: „Czy Świadkowie Jehowy są kreacjonistami? Nie. Oczywiście wierzymy, że Bóg wszystko stworzył, ale nie podzielamy poglądów kreacjonistów.”

Kreacjonizm to pogląd, że człowiek i wszelkie życie na Ziemi zostało stworzone w swojej pierwotnej formie przez Boga lub bóstwa[2]. Chodzi, więc generalnie o to, że nie ewolucja stworzyła to co żyje (z człowiekiem włącznie) ale Bóg. Powody takiego myślenia są najczęściej religijne i odwołują się do “Biblii”. Co mówią o sobie Świadkowie Jehowy w tym artykule? „Oczywiście wierzymy, że Bóg wszystko stworzył”. Poza tym w publikacjach Towarzystwa Strażnica (które wydaje WSZYSTKIE książki Świadków Jehowy), np. „Jak powstało życie? Przez ewolucję czy przez stwarzanie”, którą czytałem, twierdzą oni, że ewolucja to kłamstwo i co więcej (cytat): „teoria ewolucji służy celom Szatana” (s. 248). Idąc dalej – z kuriozalnej tabelki „Ważne daty historyczne” w publikacji: „Całe pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” (czytałem) dowiadujemy się, że Adama Bóg stworzył dokładnie w 4026 r. p.n.e. Przy tak dokładnych datach nauka wymięka. Ewolucja też. Z powyższego wynika, więc, że Świadkowie Jehowy są KREACJONISTAMI. Dlaczego twierdzą inaczej?

Z artykułu na stronie Świadków Jehowy dowiadujemy się, że kreacjoniści wierzą, że stwarzanie świata naprawdę trwało 6 dni a Ziemia ma tylko kilka tysięcy lat, podczas gdy Świadkowie nie traktują tych dni literalnie i dopuszczają, że przed stworzeniem Adama Ziemia mogła mieć miliony lat. Chwała im za to, ale to NIE SPRAWIA, ŻE PRZESTAJĄ BYĆ KREACJONISTAMI! W kreacjonizmie istnieją dwa nurty: nurt Młodej Ziemi i nurt Starej Ziemi. Ci pierwsi wierzą, że Ziemia ma kilka tysięcy lat, ci drudzy, że niekoniecznie. Świadkowie Jehowy są kreacjonistami nurtu Starej Ziemi. I tyle. Nie zmienia to faktu, iż uważają, że człowiek powstał podczas pojedynczego aktu stwarzania 6000 lat temu, podobnie jak inne gatunki. Na tym właśnie opiera się kreacjonizm (pochodzi w końcu od łac. creatio – stwarzanie) i nie wymaga wiary w kilkutysiącletnią Ziemię. Czemu więc ma służyć ten artykuł?

Nie wierzę, że ten kto go pisał był głupcem. Posłużył się natomiast (prawdopodobnie celowo) redefinicją pojęć, które są powszechnie znane. Próbuje nam wmówić, że jeśli ktoś wierzy, iż Ziemia ma miliony lat ten nie jest kreacjonistą. To kłamstwo. Manipulacja słowem jest częstym chwytem stosowanym przez grupy religijne (zarodek = dziecko), sekty i partie polityczne. Żeby było jasne, nie jestem nastawiony negatywnie do Świadków Jehowy. Czytam ich publikacje, “Biblię”, bywam na zebraniach (w Szczecinie na obwodowym podczas chrztu w basenach), studiowałem z nimi “Pismo święte”, mam wśród nich przyjaciół. Jestem jednak przeciwny manipulacji niezależnie od tego kto ją stosuje i zmienianiu znaczenia pojęć. Podsumowując Świadkowie Jehowy SĄ KREACJONISTAMI.

Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej dowiadywać się o świecie. Tyko nasza wiedza czyni nas niepodatnymi na manipulacje.

Autorstwo: Mariusz Sobkowiak
Źródło: WolneMedia.net

O AUTORZE

Mariusz Sobkowiak – pedagog, pracownik socjalny, oneironauta, Członek-założyciel Ruchu Oneironautycznego, członek Polskiego Stowarzyszenia Sceptyków Naukowych, społecznik działający w Fabryce Aktywności Młodych, członek Towarzystwa Wiedzy Psychologicznej „START”. Związany z Gorzowskim Klubem Miłośników Fantastyki Naukowej. Kontakt: sobkowiak.md@gmail.com.

PRZYPIS

[1] http://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/czy-jeste%C5%9Bcie-kreacjonistami/

[2] James L. Hayward, “The creation/evolution controversy: an annotated bibliography”, Lanham, Md., Scarecrow Press, 1998, s. 11.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. Abaddon 16.08.2015 12:26

  Ewolucjonizm wbrew pozorom powstał w wyniku pobieżnego i błędnego badania materiału. Po dogłębnych badaniach z użyciem współczesnych technik coraz więcej naukowców jest skłonnych przyznać, że życie nie mogło powstać przez ewolucję, ponieważ nawet najmniejsze mikroby są zbyt skomplikowane i na starcie mają wyznaczone funkcje. Są jakby mechanizmami stworzonymi w konkretnym celu. Poza tym badania wieku próbek zawsze są naciągane do przyjętego DOGMATU ewolucyjnego – w jednym miejscu próbki potrafią się różnić wiekowo o setki tysięcy lat. Poza tym jeszcze żaden z naukowców ewolucyjnych nie odkrył ANI JEDNEJ formy pośredniej z “wcześniejszej” postaci do “późniejszej” – doskonalszej. Polecam strony: http://argonauta.pl/ i http://popotopie.blogspot.com/ – tam te kwestie są dokładniej opisane.

 2. realista 16.08.2015 14:06

  badania naukowe potwierdzają ewolucję i nie istnieje żadna inna, opierająca się na dowodach teoria tłumacząca powstanie życia na Ziemi.

  pobieżne i błędne badanie materiału prowadzi właśnie do wniosku, że ” nawet najmniejsze mikroby są zbyt skomplikowane i na starcie mają wyznaczone funkcje”… .. .

 3. realista 16.08.2015 14:07

  aha, powoływanie się na coś takiego “Poza tym jeszcze żaden z naukowców ewolucyjnych nie odkrył ANI JEDNEJ formy pośredniej” to już zupełne niezrozumienie tematu ewolucji… .. .

 4. MasaKalambura 16.08.2015 15:07

  . .. … bo w ewolucję można rozumieć tylko tak, jak wierzą w nią ewolucjoniści a wszelkie dowody pośrednie, poszlakowe, traktowane być muszą jak bezpośrednie, czyli nie do podważenia.

 5. sowa 16.08.2015 15:12

  A ja uważam że DNA zostało stworzone przez Galaktykę i to z niego wzięło się wszelkie zycie. Stąd DNA mają wszystkie organizmy tylko z poprzestawianymi literami.

 6. Piechota 16.08.2015 17:29

  Sama przyroda może jest tworem ewolucji, chociaż sama teoria ewolucji wydaje się niewystarczająca. Ale człowiek jest raczej jej zaprzeczeniem. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że człowiek nie jest tworem ewolucji lecz obcej ingerencji (inżynierii) w przyrodę, rodzajem okrutnego eksperymentu.

 7. Operator 16.08.2015 22:46

  Streszczając Realistę i wszystkie jego odpowiedzi na zarzuty wobec ewolucji .. “jesteś głupi i masz wszy” – jak zwykle.

 8. realista 16.08.2015 23:03

  jak zwykle tylko mnie się tutaj obraża. normalka… .. .

 9. realista 16.08.2015 23:06

  albo nie będę się streszczał. napiszę normalnie – gdzie ja, podły oszczerco, napisałem, że ktokolwiek jest głupi? gdzie ja stosuję jakiekolwiek personalne ataki? brzydzę się takimi kreaturami jak ty, które niby to w obronie czyjejś niewinności plują jadem hipokryzji i miernoty. pocałuj mnie w rzyć… .. .

 10. Prometeusz 17.08.2015 00:47

  @realista:

  Zadam pytanie niezbyt oryginalne, bo postawione w wieku XIX (poki co, nie doczekalo sie, rzecz jasna, odpowiedzi 🙂

  Skamieliny a erozja. Po prostu. Miliony lat erozji… to skad te wszystkie skamieliny? 🙂

  Pozdrawiam,
  Prometeusz

 11. realista 17.08.2015 01:37

  nie mam siły na takie bzdury…

  “Erozja, żłobienie, w geomorfologii, wszelkie oddziaływania czynników zewnętrznych na powierzchnię skorupy ziemskiej, których skutkiem jest powstanie wklęsłych form rzeźby terenu. Głównymi czynnikami sprawczymi erozji są oddziaływania cieków wodnych i wód opadowych.”… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.