Czy śmiertelność pszczół zagraża UE?

Opublikowano: 21.10.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 742

UNIA EUROPEJSKA. Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności w środowiska w Unii Europejskiej – informuje „Puls biznesu”.

Szacuje się, że 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania przez pszczoły. 600 tys. mieszkańców UE żyje z sektora pszczelarskiego. Dlatego Bruksela przyjęła raport wzywający członków UE do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół – informuje dziennik.

Dlaczego ochrona populacji pszczół jest tak istotna? Produkcja jednej trzeciej żywności i 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady – przekonują specjaliści. Bez ich udziału wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niestety od kilku lat pszczoły masowo giną. Już w latach 60 ubiegłego wieku zaobserwowano masowe wymieranie całych rodzin pszczelich w Stanach Zjednoczonych, gdzie w niektórych regionach zginęło nawet do 80 proc. pszczelich rodzin.

W Polsce to zjawisko nie jest jeszcze tak nasilone, ale w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. Największy niedobór pszczół mają Niemcy Francja oraz Włochy.

Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół nie jest jednoznaczny i wynika z kilku czynników. Jednak najważniejszym czynnikiem jest zanieczyszczenie środowiska i stosowanie chemii w rolnictwie – przekonują eksperci.

Zdjęcie: Jack Wolf
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 21.10.2011 13:43

    To niech teraz jeszcze zaczną gaz łupkowy wydobywać to zanieczyszczenie będzie jeszcze większe.

  2. eLJot 21.10.2011 16:25

    Jeszcze z GMO trzeba porządek zrobić!

  3. fx27 24.10.2011 19:40

    Duży wkład w śmiertelność pszczół prócz GMO mają latające cysterny NATO-chemtrails.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.