Czy służby specjalne Rosji i Białorusi planują rekrutację łotewskich urzędników?

Opublikowano: 21.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1413

Służby specjalne Rosji i Białorusi są szczególnie zainteresowane rekrutacją urzędników z łotewskich gmin położonych w pobliżu wschodniej granicy, gdzie rozmieszczone są siły państw sojuszniczych w ramach rozszerzonej obecności NATO – przyznała Służba Bezpieczeństwa Państwa (VDD).

Rosja i Białoruś podzielają poglądy na temat NATO jako strategicznego przeciwnika, dlatego służby wywiadowcze tych krajów współpracują ze sobą w pozyskiwaniu informacji o członkach sojuszu. Służby specjalne Rosji i Białorusi zawsze były zainteresowane rekrutacją łotewskich urzędników państwowych i lokalnych, którzy posiadają informacje stanowiące tajemnicę państwową lub inne informacje o Łotwie i jej sojusznikach dostępne dla ograniczonego kręgu osób, donosi VDD.

Z analizy informacji przeprowadzonej przez VDD wynika, że w kręgu interesów służb specjalnych Rosji i Białorusi znajduje się obecnie reakcja Łotwy i jej sojuszników na agresję militarną Rosji na Ukrainie, w tym budowa potencjału militarnego za granicą. Również służby wywiadowcze nieprzyjaznych państw są zainteresowane wszelkimi informacjami o przygranicznych rejonach Łotwy, które przydałyby się do aktualizacji planów operacyjnych na wypadek eskalacji sytuacji w szerszy konflikt zbrojny. Tym samym służby specjalne Rosji i Białorusi są szczególnie zainteresowane rekrutacją urzędników z samorządów łotewskich, które znajdują się w pobliżu wschodniej granicy Łotwy i gdzie stacjonują siły państw sojuszniczych.

VDD nie skomentowało jednak szczegółowo udziału burmistrza Dyneburga Andreja Elksninsza w obchodach Dnia Niepodległości Białorusi, które odbyły się w restauracji hotelu Latgola. „Według VDD w obecnej sytuacji geopolitycznej udział łotewskich władz państwowych i samorządowych w wydarzeniach organizowanych przez państwo-agresora Rosję lub jej najbliższego sojusznika Białoruś nie leży w interesie bezpieczeństwa narodowego Łotwy. Takie zachowanie jest sprzeczne z potępiającym stanowiskiem państwa łotewskiego w związku ze zbrodniami popełnionymi przez Rosję na Ukrainie i jej obywatelach i nie przyczynia się do spójności społeczeństwa łotewskiego w tych trudnych warunkach” – poinformowała służba.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Rhumek 21.07.2022 11:03

    No patrzcie. To są jakieś niespójności w społeczeństwach krajów nadbałtyckich ?
    Czyli są tam jeszcze normalni ludzie potrafiący myśleć ? No to tak jak w Polsce.
    Jeszcze niewielu ale przybywa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.