Czy Rosja prowadzi informacyjną wojnę?

Opublikowano: 07.09.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

Szpieg rządu Czech oskarża wprost Rosję o prowadzenie wojny informacyjnej, której celem jest destabilizacja Unii Europejskiej. Chociaż od rozpadu Czechosłowacji minęło już 25 lat, to jak podkreślają informatorzy Rosja nadal prowadzi na szeroką skalę działania destabilizujące i dywersyjne.

BIS Czeska agencja szpiegowska w specjalnym raporcie opublikowanym na potrzeby ustalenia współpracy międzynarodowej opublikowało szokujące dane. Raport, który został zamieszczony w sieci w zeszły czwartek i informuje wprost, że najlepiej rozbudowane siatki szpiegowskie na terenie Czech pochodzą z Chin i Rosji. W raporcie można znaleźć również informację, które nie wpłyną pozytywnie na stosunki dyplomatyczne. Ambasada Rosyjska w Pradze została określona największą bazą wywiadowczą, a ponad 140 osób współpracujących z nią oskarżonych o szpiegostwo. Według agencji BIS praca dla ambasady jest tylko przykrywką, do szerszych działań na terenie całego kraju.

Zgodnie z raportem rosyjscy szpiedzy zajmują się rekrutacją, a także na “tworzeniu lub wspieraniu napięć międzyspołecznych i między politycznych” w kraju. Działania te mają za zadanie wspierać populistycznych ekstremistów. Według BIS w kraju istnieją organizację, które nadal mają charakter prorosyjski i dążą do destabilizacji obecnej władzy współpracując z Moskwą. Jednocześnie są one również krytyczne wobec NATO, UE i wspierają ruchy separatystyczne.

Raport sugeruje, że głównym celem wojny informacyjnej jest szerzenie poglądów forsowanych przez Rosję w sprawie wojny na terenie Ukrainy i Syrii. Jednocześnie po zażegnaniu konfliktów autor raportu nie ma wątpliwości, że “infrastruktura stworzona dla osiągnięcia tych celów nie zniknie z końcem dwóch konfliktów” i “mogą być używane do destabilizacji lub manipulowania czeskiego społeczeństwa […] w dowolnym momencie, jeśli Rosja chce, aby to zrobić”.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Bis.cz
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Gylhyrst 07.09.2016 16:30

    Nic w tym dziwnego, nikt zdrowo myślący nie sądzi chyba, że jeden z najpotężniejszych wywiadów świata siedzi cicho od lat, zwinął się i śpi? W KAŻDYM kraju działa wywiad, agentury innych krajów, jedne mocniej inne mniej ale działają. W szczególności na terenach byłego bloku wschodniego potężnie rozbudowane siatki – jak mocno by nie lubić Rosji, to nie można im tego odmówić – doskonałego i doświadczonego od wieków wywiadu rosyjskiego nie zostały całkowicie zlikwidowane i będą prowadzić wojnę informacyjną cały czas, niezależnie od tego, czy dookoła będzie pokój czy będzie chaos. Tak samo w Czechach i innych krajach działa wywiad niemiecki, francuski czy brytyjski. To, co czasem wypłynie do mediów, to czubeczki gór lodowych a walka na polu informacyjnym jest w tym momencie znacznie istotniejsza od wojen prowadzonych w konwencjonalny i znany nam sposób.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.