Czy rondo Gierka propaguje ustrój totalitarny?

Opublikowano: 03.06.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 555

Do 20 czerwca osoby zameldowane w Sosnowcu mogą wypowiadać się w ramach konsultacji społecznych, czy nazwisko Edwarda Gierka powinno nosić rondo lub ulica w mieście, z którego pochodził I sekretarz KC PZPR. Konsultacje mają związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, która może doprowadzić do konieczności przemianowania jednego z miejskich rond.

„W Sosnowcu mamy zasadę, że o najważniejsze kwestie pytamy mieszkańców, dlatego w tym przypadku również liczy się dla nas zdanie sosnowiczan. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele emocji budzi postać Edwarda Gierka, ale jednocześnie jak bardzo jest zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Choć ustawa od nas tego nie wymaga, chcemy państwa zapytać: Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?” – piszą samorządowcy na stronie konsultacji.

Ustawa z 1 kwietnia 2016 roku „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego” zakazuje noszenia imion, które IPN-owi mogą się źle kojarzyć. Nazw takich nie mogą nosić budowle, obiekty i urządzenia użyteczności publicznej. Ronda także. Prawo nakłada na samorządy konieczność zmiany nazwy w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, czyli do 1 września. W Sosnowcu przygotowano listę kilkunastu nazw ulic do zmiany, jednak dotąd zmian tych nie przegłosowano. Co więcej, ronda Edwarda Gierka na niej nie ma. Pytanie o upamiętnienie polityka PZPR pojawiło się dopiero przedwczoraj na miejskiej platformie konsultacji społecznych.

Przeciwko Gierkowi jako patronowi ronda protestuje Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu. Prezes Klubu Paweł Szopa napisał do przewodniczącego rady miasta, że powinno się zmienić nazwę ronda na „nową, ale tradycyjną w mieście nazwę Rondo Ostrogórska”. „Uważamy, że były szef PZPR, komunistycznej partii, która za swój cel miała budowę społeczeństwa komunistycznego i krzewienie tej zbrodniczej ideologii, nie powinien posiadać w mieście żadnego obiektu użyteczności publicznej czy honorowego tytułu” – argumentował Szopa.

Kłóci się to nieco z oceną przywódcy PZPR dokonaną podczas kampanii prezydenckiej w 2010 roku przez Jarosława Kaczyńskiego. “Działał w takich okolicznościach, jakie wtedy były, ale to, że chciał uczynić z Polski kraj ważny – w tamtym kontekście, w tamtych okolicznościach – to była bardzo dobra strona jego działania, jego osobowości, jego poglądów, wskazująca na to, że był komunistycznym, ale jednak patriotą” – mówił wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.