Czy Polska będzie chronić Lisova?

Opublikowano: 22.06.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 465

Władze Szwecji wydały Europejski Nakaz Aresztowania wobec Denisa Lisova, Rosjanina, który w kwietniu tego roku zabrał swoje dzieci z muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji i w drodze do Moskwy został zatrzymany w Polsce.

Informację o wydaniu przez Szwecję nakazu aresztowania Rosjanina podał dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, który zajmuje się sprawą Lisova.

„Szwecja wydała Europejski Nakaz Aresztowania wobec Denisa Lisova, który uciekł z trzema córkami do Polski i ubiega się o azyl. Dziewczynki zostały zabrane z muzułmańskiej rodziny zastępczej. Liczymy na to, że polskie organy staną po stronie rodziny i odmówią wydania Rosjanina” – poinformował na „Twitterze”.

Przypomnijmy, w kwietniu bieżącego roku byliśmy świadkami dramatycznej historii 41-letniego Rosjanina Denisa Lisova, który zabrał trzy swoje córki w wieku 4, 6 i 12 lat z muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji. W drodze do Moskwy został zatrzymany na lotnisku w Warszawie.

Matka dzieci ciężko zachorowała, trafiła do szpitala i przez fakt, że ojciec jakoby nie mógł poradzić sobie z opieką nad dziećmi, szwedzkie służby specjalne przekazały je arabskiej rodzinie zastępczej, uchodźcom z Libanu.

Szwedzkie władze wprowadziły dziewczęta do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby zaginione, dlatego polska straż graniczna musiała zatrzymać rodzinę, gdy przybyła na lotnisko Chopina w Warszawie.

W Polsce mężczyzna wystąpił do polskich władz z oficjalnym wnioskiem o przyznanie mu statusu uchodźcy, ponieważ wymagał ochrony przed władzami szwedzkimi. Sąd Rejonowy w Warszawie postanowił, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przyznania statusu uchodźcy dzieci będą przebywać pod opieką ojca w Warszawie.

„Polskie władze, w tym urząd do spraw dziecka, bardzo pomagają rosyjskiej rodzinie. Udzielają uciekinierom nie tylko wsparcia moralnego, ale też organizują zbiórkę pieniędzy i odzieży dla dzieci. Strona szwedzka jednak nie ustępuje i przygotowuje kolejne materiały w celu ekstradycji Lisowa i jego córek z powrotem do Szwecji. Jedyne, czego potrzebuje rodzina Lisovów, to mieć możliwość mieszkania, pracy i życia razem, poczucie bezpieczeństwa. Polska na razie im to zapewnia” – powiedział Sputnikowi prawnik rodziny Babken Khanzadyan.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 22.06.2019 17:15

    Gdyby doszło do ekstradycji bantustan straciłby rangę państwa teoretycznego. Nie wiem jak nazwać obszar mniej istotny. Niemcy nazywali taką strefę Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, ale pewnie jest krótsza nazwa.

  2. Szwęda 22.06.2019 19:03

    Od razu widać, że chodzi o kwestie polityczne i o to “kto tu ma więcej do powiedzenia”. Dobro rodziny, dziecka itd nie ma dla nich żadnego znaczenia.

  3. vannamond 23.06.2019 11:57

    Ciekawe, sami Michnika nie wydali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.