Czy Polsce grozi skażenie radioaktywne?

Opublikowano: 21.03.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda

Liczba wyświetleń: 1055

Tytułowe pytanie jest skierowane przede wszystkim do polskich władz!

Myślę, że każdy normalny człowiek wyobraża sobie, iż w sytuacji zagrożenia nuklearnego, określonego na poziom 6 w skali INES (Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych INES (The International Nuclear and Radiological Event Scale – INES), zobaczy w telewizji, usłyszy w radiu oraz przeczyta w gazecie odpowiednie komunikaty informujące go o skali i rozprzestrzenianiu się chmury radioaktywnej oraz porady co robić w sytuacji gdyby, nawet najmniej prawdopodobne zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym jednak wystąpiło.

Nic takiego jednak się nie dzieje.

Jedyne informacje jakie na ten temat otrzymujemy, to uspokajające informacje agencyjne (międzynarodowych agencji prasowych), ślepo powielane przez polskie media. Jedyne, bardzo jednostronne zresztą dyskusje, jakie się toczą w mediach, to te o bezpieczeństwie energetyki atomowej i zapotrzebowaniu na nią Polski.

Czy jest to normalne? Czy polskie społeczeństwo jest już tak bardzo lekceważone?

Jeżeli… powtarzam: JEŻELI (!) okaże się po jakimś czasie, że do Polski doszło promieniowanie z Japonii i że istnieje możliwość jego wpływu na zdrowie, w szczególności młodych osób, to uważam, że osoby odpowiedzialne za nieinformowanie na czas społeczeństwa, powinny ponieść bardzo surowe kary i to w trybie natychmiastowym. Mam tu na myśli polityków (Premier i odpowiedni Minister), kierowników odpowiednich ośrodków badawczych i nawet dziennikarzy dużych mediów, którzy dla poprawności politycznej i kariery zaniechali swojego obowiązku zainteresowania się tą sprawą i informowania nas.

Niezależnie od pobudek, jakimi wszyscy odpowiedzialni za informowanie (lub dezinformowanie) społeczeństwa polskiego się kierowali, oceniane powinny być skutki ich działań, lub też zaniechania takowych działań, a te dla wielu (bardziej wrażliwych) osób mogą okazać się potencjalnie tragiczne (patrz wyjaśnienie poniżej) !

Skala 6, którą nadano katastrofie nuklearnej w Fukushimie, w Japonii, mimo że określa incydent jako bardzo poważny dla zewnętrznego środowiska, nie odzwierciedla skali problemu w całości.

Nie mam zamiaru rozwodzić się nad dziesiątki tysięcy, albo nawet miliony razy (jak to niektórzy specjaliści oceniają) bardziej toksycznym od zwykłego paliwem MOX, które było używane w Fukushimie.

Nie mam też zamiaru wykazywać, że wraz z wybuchami w dwóch kolejnych budynkach, w których znajdowały się reaktory, właśnie zużyte, czyli najbardziej toksyczne pręty MOX, wystawione zostały na działanie atmosfery i uwolniły do niej ogromne ilości super toksycznego materiału radioaktywnego.

Nie mam zamiaru udowadniać, że porównywanie tej katastrofy do katastrofy w Czernobylu jest nieadekwatne, lub po prostu śmieszne.

Na koniec – nie mam zamiaru wykazywać, iż dyskusja o ewentualnym wybuchu reaktorów, jest zwykłym odwracaniem uwagi od problemu składowanych na najwyższych piętrach budynków, które wybuchły, wielu ton najbardziej toksycznego, jakie na świecie istnieje, paliwa nuklearnego.

Na to wszystko jest czas. Bardzo konkretne informacje na ten temat można znaleźć w internecie, jeśli się komuś spieszy.

Ja zamierzam wykazać tutaj tylko 2, uważam że w tym momencie najważniejsze dla każdego Polaka rzeczy: że zagrożenie opadami radioaktywnymi w Polsce jest bardzo realne oraz, że zagrożenie życia i zdrowia Polaków, nawet w przypadku relatywnie znikomego skażenia radioaktywnego, jest także jak najbardziej realne.

Oto wideo z interaktywnej strony Meteo France, przedstawiającej rozprzestrzenianie się skażenia z Fukishimy na świat. Jest to oficjalna prognoza Francuzów i wyraźnie z niej wynika, że około 23 marca fala skażenia dotrze do Polski (patrz na zmieniające się daty i godziny ponad ekranem, oraz na Polskę po prawej, górnej stronie ekranu).

Nie chodzi o to, na ile ta prognoza się spełni, a na ile nie. Chodzi o prawdopodobieństwo, a o tym powinno się społeczeństwo informować NA CZAS!

Kiedy nasze władze zamierzały to zrobić? Na kilka godzin przed, albo kilka godzin po fakcie? A może w ogóle nie zamierzały nas informować?

Wolałbym nie usłyszeć z ust jednego czy drugiego polityka, że nie chcieli wywoływać paniki, bo uznałbym to za skrajną wręcz arogancję i lekceważenie Polaków.

Nie chciałbym też usłyszeć od nich tłumaczenia, iż zagrożenie to jest ew. tak małe, że nie trzeba się tym przejmować, ponieważ uznałbym to za zwykłą, zbrodniczą działalność, wymierzoną przeciwko polskiemu narodowi. Tym bardziej, że według powyższego pokazu wideo, dnia 26 marca Polacy mogą zostać wystawieni na długoterminowe, dość silne skażenie, które dla wielu, w szczególności młodych ludzi, może skończyć się źle.

Mam nadzieję, że podzielacie moje zdanie, a dla tych którzy nie są jeszcze przekonani dedykuję poniższe słowa: “Dla niektórych osób nawet mała dawka promieniowania może spowodować zachorowanie na raka. Im wyższa dawka tym wyższe ryzyko zachorowania, powiedział Lam, który jest także członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Toksykologów.”

Jeżeli spoglądniecie uważnie na dzień 26 marca, w powyższym wideo, to zauważycie, że w tym dniu skażenie w Polsce ma być równe prawie że środkowi skali.

Czego Pan Lam nie dopowiedział, to fakt, że im dłużej ktoś jest wystawiony na promieniowanie, i im większa część ciała podlega promieniowaniu, tym mniejsza dawka jest potrzebna do spowodowania zachorowania. Dlatego naświetlania szpitalne mają ograniczoną szkodliwość, choć nikt nie zaprzecza, że mimo wszystko są one docelowo bardzo szkodliwe. Podczas takiego zabiegu wystawia się na promieniowanie bardzo małą część ciała i to na krotki okres czasu.

Jeżeli prognoza Francuzów się spełni, to od 23 marca zostaniemy wystawieni na w miarę dużą dawkę promieniowania i to na dłuższy okres czasu.

Nasz rząd jednak wciąż milczy! Dlaczego?

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe pytamy więc polskie władze ponownie:

Czy Polsce grozi skażenie radioaktywne?

Źródło: Globalna Świadomość


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. W. 21.03.2011 07:49
  2. Alex 21.03.2011 19:07

    Władza ma obywateli gdzieś. Jesteśmy zdani sami na siebie.
    Jak tu żyć w tym kraju?

  3. jedrek 21.03.2011 20:55

    Polsce dużo ludzi ma liczniki Gaigera.Jak będzie żle posypią się końskike łby.

  4. dr_Nos 21.03.2011 22:35

    Sianie paniki. Nic więcej. Wg tej prognozy wielkość promieniowania w Polsce będzie co najmniej 33 razy mniejsza niż w dniu katastrofy w Czarnobylu.

  5. mgmg 22.03.2011 01:05

    A jak cały świat przeprowadzał próby jądrowe przez 50 lat najpotężniejszych bomb to nic nawet nie wiedzieliście i jakoś nikt nie umarł w Polsce od napromieniowania. A chyba nie powiecie, że były mniej szkodliwe czy radioaktywne.

  6. mgmg 22.03.2011 03:17

    A ja mam pytanie.
    Co oznacza MAX na tej skali? Jaka wartość Bq sie pod nim kryje? Na jaką dawke mSv (milisviertów) będziemy wystawieni? Jeżeli wogóle są to dawki którymi warto sobie zawracac głowe. Tego niewiem bo tak to jest zrobione ze nic niewiadomo oprócz tego, że “na środku skali”. A nikt nie pyta co to za skala. Co METEO FRANCE uważa za MAX? 1Sv/h?

  7. Tom Ash 22.03.2011 08:53

    Idac za linkiem globalnaswiadomosc.com mozna dotrzec do kilku odsylaczy z podobnymi informacjami – jednak brak tam wytlumaczenia o co tak naprawde chodzi.
    Z tego co widze z wykresow i mapek symulacji wychodzi ze skazenie faktycznie dojdzie, ale jego rozpad na wys. 0-500m bedzie sie wahal miedzy 1/100 a 1/1000 Bq/ m3 – co jest powodem doslownie do smiechu.

    W naszych wlasnych organizmach w zaleznosci od wieku, stanu zdrowia itp. dochodzi do rozpadow rzedu 3000 – 5000 Bq na sekunde.

    Cala ta chmura bedzie miala taki efekt na nas jak proba osolenia jeziora Wigry za pomoca szklanki soli 🙂

  8. mgmg 22.03.2011 10:57

    Czy mozna dostac link do strony na tym meteo france z tą mapka? Google i strona meteo freance nie dają rezultatów. Pomijam już, że logo tego czegoś choc podobne to jednak nie to samo. Czy to nie jest kawał jakiś?
    Poszukiwanie CMRS Toulouse – też nic nie daje. Nikogo to nie martwi? Bo ja już sobie zdanie wyrobiłem.

  9. dr_Nos 22.03.2011 11:03

    mgmg
    Becquerel to jednostka wyrażająca zupełnie co innego niż Siviert. To tak jakby porównywać metr z sekundą.

    Toma Ash
    Co innego rozpad potasu, a co innego rozpad cezu, w którym mierzy się radioaktywność.

    Znalazłem na pewnej stronie ekologów: http://greenworld.serwus.pl/czarnobyl/czarnobyl.htm dane dotyczące Czarnobyla. Raczej nie są to dane zaniżone. Stąd to moje oszacowanie w poprzednim poście.

  10. mgmg 22.03.2011 11:20

    No znalazłem link sam (od razu pozwoliłem sobie go przetłumaczyć): http://translate.google.pl/translate?js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=fr&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.irsn.fr%2FFR%2FActualites_presse%2FActualites%2FPages%2F20110319_simulation_dispersion_panache_radioactif.aspx

    Wynika z niego że szkoda o tym wogóle pisać. 0,01 Bq/m3.

    Oczywiście, że wiem jaka jest różnica między Bq a Sv. Rozumiem, że podaje sie na tej mapce aktywnośc promienitwórczą Cezu 137 (Bq), ale chcąc wiedziec jaka dawkę może wchłonąc człowiek przez to i co mu grozi chcemy wiedzieć juz o Sv/h czyż nie?

  11. Tom Ash 22.03.2011 23:19

    @mgmg

    Norma EAEC dla Cezu 137 to 10 Bq/g – w incydencie acerinox w hiszpanii, promieniowanie wynosilo miedzy 640-1420 Bq/g w pyle jaki powstal po stopieniu cezu, co stanowilo juz zagrozenie skazeniem.

    Jeden gram cezu-137 wydziela promieniowanie 3.215 TBq czyli 3215000000000 Bq. Jesli sie nie myle to dokonujac krotkiej konwersji znajac ilosc wydzielanych Bq w m3 tej “chmury” mozna uznac ze w 1m3 jest ok. 3,1104199066874027993779160186625e-15 g cezu (dla prom. 0,01Bq/m3). Na psach testowano dawki dzienne wynoszace 44 µg/kg – zdechly po 3 tyg.
    Roznica rzedu wielkosci miedzy mikro a femto gramami powinna juz temat porzucic.

    Bq – to ilosc rozpadow na sek.
    Sv – to jednostka energii zdeponowanej w tkance biolog. przez przechodzaca czastke, z uwzglednieniem wplywu na ta tkanke

    Na http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert mozna zobaczyc ciekawe przyklady, np. ile Sv daje nam zjedzenie 1 banana lub spanie przez 8h obok czlowieka.

    Liczenie ile Sv wyjdzie z wchlaniania praktycznie zadnej ilosci cezu z tej chmury to strata czasu. Jak pisalem wczesniej – jedna szklanka soli jeziora Wigry nie osolimy 🙂

  12. Tom Ash 23.03.2011 00:34

    I masz racje ze nie ma sensu porownywac rozpadu np. potasu do cezu biorac pod uwage tylko ilosc tych rozpadow – powinienem byl przytoczyc wzory lub nawet obliczyc ile E powstaje przy poszczegolnych rozpadach, moj blad albo po prostu chcialem utrzymac swoja wypowiedz na podobnym poziomie co glowny artykul 😉 Pozostawiam to domyslom – najwazniejszy cel osiagnalem, ktos zaczal kopac i weryfikowac informacje.

    Co do zagrozenia promieniowaniem – wyplywa wylacznie z typu czastek przenikalnych, a konkretniej ilosci energii jaka niosa oraz pozastawiaja w zywych tkankach. Cez dosyc szybko jest wydalany z organizmow bo w ciagu 50-90 dni. Przy takich ilosciach jakie leca, wiecej energii sie przejmie stojac obok biegacza, ktory dopiero co po skonczyl maraton.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.