Czy można szukać terrorystów wśród islamistów?

Opublikowano: 28.05.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 440

W amerykańskim Kongresie odbyło się głosowanie nad zaprzestaniem przez policję Nowego Jorku monitorowania lub inwigilowania meczetów, muzułmańskich księgarń i kawiarni oraz usunięcia wszelkich zebranych danych o muzułmanach nie oskarżonych o przestępstwa.

Członek Izby Reprezentantów Rush Holt przeforsował poprawkę, mówiąc, że wszelka inwigilacja niewinnych społeczności nie doprowadziła do złapania jakiegokolwiek terrorysty. „W przeciwieństwie do bezpodstawnych twierdzeń, że taka taktyka zapewniła bezpieczeństwo Nowemu Jorkowi, policja nie odkryła dwóch planowanych w tym mieście zamachów terrorystycznych”, powiedział Holt, nawiązując do udaremnionych zamachów na Times Square i w metrze. Propozycja Holta uniemożliwia przekazywanie jakichkolwiek funduszy federalnych do organizacji porządku publicznego, które angażują się w tworzenie profili rasowych, etnicznych lub religijnych.

Na poprawkę ostro zareagował kongresman Peter T. King, który jest przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Senatu. Bronił zarówno policji jak i jej programów nadzoru antyterrorystycznego. “Pamiętam, kiedy lata temu Department Sprawiedliwości walczył z mafią włoską, wtedy agenci przeniknęli do społeczności amerykanów włoskiego pochodzenia. Kiedy walczyli z irlandzką mafią, przeniknęli do środowisk irlandzkich w Ameryce. Kiedy szukasz rosyjskiej mafii, idziesz na Coney Island i do Brighton Beach. To stamtąd pochodzi wróg” – mówił King. “90% procent obywateli jest praworządnych. Ale jeżeli szukasz się osoby, która pojawia się w danej społeczności aby popełnić przestępstwo, wtedy poszukuje się jej w tej społeczności. Islamskiego terrorysty nie szuka się w koszernej restauracji, a za włoską mafią rozglądamy się w irlandzkim pubie, bo oni chodzą do włoskich knajp.”

Poprawka została odrzucona stosunkiem głosów 232 do 193.

Podział przebiegał wzdłuż linii partyjnej. Tylko szesnastu republikanów głosowało za zablokowaniem funduszy dla departamentów policji, które prowadzą programy nadzoru antyterrorystycznego i tylko ośmiu demokratów głosowało przeciw. Spośród 29 przedstawicieli Nowego Jorku w Kongresie, trzech demokratów złamało partyjną jednomyślność aby wesprzeć wysiłki policji. Kongresmen z Queens, Joseph Crowley, którego ojciec służył w NYPD, powiedział, że policja nie angażuje się w profile rasowe, ale niezależnie od tego głosował za odcięciem funduszy. “NYPD angażuje się w tworzenie profili behawioralnych, co jest rozsądną taktyką antyterrorystyczną, bardzo różną od tworzenia profili rasowych, religijnych czy etnicznych” – powiedział. “Większym problemem jest poprawa komunikacji i zbudowanie większego zaufania, tak abyśmy trzymali się razem, i żeby ci, którzy mas zaatakowali i chcieli spowodować rozłam, nie osiągnęli swoich celów” Na zakończenie Crowley dodał: “To dlatego głosowałem za przyjęciem poprawki Holta: aby jasno pokazać, że branie ludzi na celownik jedynie z powodu ich rasy, religii czy pochodzenia nie jest tym, czego potrzebuje nasz kraj.”

Tłumaczenie: Gall
Źródło oryginalne: www.nydailynews.com
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.