Czy Polacy wypaczają historię?

Grzegorz Schetyna, polski minister spraw zagranicznych powiedział, że Auschwitz wyzwolili żołnierze ukraińscy. Słowa te padły wczoraj rano w audycji Polskiego Radia.

Należy zauważyć, że w ten sposób Schetyna odpowiedział na pytanie prowadzącego wywiad, dlaczego Polska nie zaprosiła prezydenta Rosji Władimira Putina na uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia obozu.

„A może lepiej powiedzieć, panie redaktorze, że to front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali, bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu i oni wyzwalali obóz. Tak jak powiedziałem…”- powiedział minister.

Minister zauważył również, że żaden z przywódców państw obcych nie otrzymał zaproszenia na uroczystości, ponieważ w ich organizację zaangażowane jest Muzeum Auschwitz i Międzynarodowa Rada Auschwitz. Tak więc, według Schetyny, brak działań Putina w tej sprawie, to wewnętrzna sprawa Rosji.

Rosyjskiej delegacji na obchodach w Polsce będzie towarzyszył Siergiej Iwanow. Informacje, że Władimir Putin nie weźmie udziału w uroczystościach, podano 13 stycznia br. Dymitrij Pieskow, rzecznik powiedział, że prezydent Rosji ma bardzo napięty harmonogram spotkań w tym dniu, a oficjalnego zaproszenia ze strony Polski nie otrzymał.

O „prowokacji po polsku” napisała „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik odniósł się do środowej wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny, który w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że bramy obozu Auschwitz-Birkenau otwierali żołnierze ukraińscy.

„Rossijskaja Gazieta” przypomina szlak bojowy I Frontu Ukraińskiego, zaznacza przy tym, że było to zgrupowanie, w którego skład wchodzili obywatele ZSRR różnych narodowości. „To były nasze wspólne zwycięstwa. A dziś w Polsce chcą nam odebrać Zwycięstwo” – podkreśla dziennik.

Szef komisji spraw międzynarodowych Rady Federacji Konstantin Kosaczow uznał wypowiedź polskiego ministra za niedopuszczalną. „Jeśli człowiek nie dostrzega różnicy między pierwszym ukraińskim frontem, a narodowością żołnierzy, którzy walczyli na tym froncie przeciwko faszyzmowi, to albo nie uczył się w szkole, albo jest gotów zapomnieć o wszystkim czego go uczono dla politycznej koniunktury, która z punktu widzenia takich krajów jak Polska pozwala na fałszowanie historii” – powiedział.

Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał również rosyjski resort spraw zagranicznych. „Uważamy, że należy powstrzymać się od drwin z historii i w antyrosyjskiej histerii nie posuwać się do braku szacunku wobec tych, którzy nie żałowali swojego życia dla wyzwolenia Europy” – oświadczyli rosyjscy dyplomaci.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. W tym dniu w 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny Auschwitz. W uwalniania obozu udział brały wojska 1. Frontu Ukraińskiego (powstały w wyniku zmiany nazwy Woroneż Przód) i 4. Frontu Ukraińskiego (utworzonego na podstawie Frontu Południowego). W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nazwy frontów przypisano regionom ich działań, a nie narodowościom, służących w nich żołnierzy.

Autorstwo: tallinn (1-5, 10), jkl (6-9)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Lewica.pl
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”