Czy PiS inwigilował opozycję podczas kampanii wyborczej?

Opublikowano: 29.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1291

„Rząd, który dopuszcza się tego, żeby program szpiegowski stosować przeciwko innym politykom, innym partiom politycznym w demokratycznym państwie” – powiedziała posłanka Nowej Lewicy Beata Maciejewska na spotkaniu z dziennikarzami. Lewica żąda od szefa rządu powiedzenia prawdy: jak szeroka była inwigilacja za pomocą Pegasusa?

Zarówno sejmowa lewica, jak i były szef NIK, a obecnie niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski domagają się od premiera wyjaśnień w sprawie inwigilacji polityków opozycji za pomocą nielegalnie kupionego z Izraela systemu Pegasus.

Przypomnijmy: jak donoszą amerykańskie agencje, polski rząd szpiegował prokurator Ewę Wrzosek, adwokata Romana Giertycha oraz posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę. W przypadku tego ostatniego kanadyjska firma informatyczna stwierdziła 33 włamań w 2019 roku. „Wszystkie znaki wskazują na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od kilku lat podsłuchuje polityków opozycji i wykorzystując do tego system Pegasus. Okazuje się, że system, który miał ochraniać nasz kraj przed terrorystami, nie jest do tego celu wykorzystywany. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości terrorystą jest oponent polityczny, a terroryzm to partie opozycyjne” – mówił na konferencji prasowej poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Polityk zauważył, że jeśli władza posługuje się takimi metodami w walce politycznej, to mamy do czynienia z rażącym naruszeniem procedur demokratycznych. „Jeżeli ma się przewagę w sposób nieuczciwy nad konkurencją polityczną, to w sposób nieuczciwy wygrało się wybory. My nie mamy nic przeciwko temu, żeby twardo debatować, żeby dyskutować o programach, żeby dyskutować o wizji; ale jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości, a tak naprawdę Jarosław Kaczyński, posłużył się do tego, żeby za publiczne pieniądze zakupiony program służył do inwigilacji opozycji i do prześwietlenia tego co robią i jakie mają plany, to to jest nieuczciwość, i to jest karalne oraz ścigane z urzędu” – powiedział Trela, przypominając, że dokładnie za to samo – za inwigilacje opozycji z urzędu został usunięty prezydent Richard Nixon w 1974 r.

Zarówno Trela, jak i obecna na konferencji Beata Maciejewska pracowali w 2019 roku przy kampanii wyborczej Roberta Biedronia. „Chcielibyśmy wiedzieć czy podczas kampanii prezydenckiej były podsłuchy czy wykorzystywano różnego rodzaju informacje, które były informacjami wewnętrznymi do tego, żeby walczyć z oponentami politycznymi. Chcemy też wiedzieć czy premier Morawiecki wiedział o wszystkim, czy też kłamie, ponieważ niedawno mówił, że żaden z posłów opozycji nie był nigdy podsłuchiwany. A może mówi prawdę, bo nie wie, że coś takiego się działo, ale premier nie jest informowany o tym co robi dwójka jego podwładnych, czyli pan minister Kamiński i pan minister Wąsik. Dwójka, którą prawdopodobnie należałoby nazwać recydywistami, jeśli chodzi o przekraczanie swoich uprawnień i działanie wbrew prawu” – mówiła polityczka NL.

Szef koła senatorów niezależnych Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami pracę nad nową inicjatywą ustawodawczą, w związku z doniesieniami o wykorzystywaniu systemu Pegasus, czyli opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania do inwigilacji. Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, oprogramowaniem Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. „Sytuacja związana z podsłuchiwaniem systemem ds. głębokiej inwigilacji pani prokurator Wrzosek pokazuje, że nawet funkcjonariusze publiczni, którzy stoją poza jakimikolwiek podejrzeniami, że mogli wejść w konflikt z prawem, są podsłuchiwani przez polskie służby” – powiedział Kwiatkowski.

„To musi być uregulowane, bo dziś system nadzoru nad wykorzystywaniem technik operacyjnych przez służby specjalne jest de facto dziurawy. Dlatego w Senacie, w oparciu o projekt, który przygotował jeszcze poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, w ramach Komisji Ustawodawczej pracujemy nad systemem, który wprowadzi realne narzędzia nadzorcze, eliminujące nieprawidłowości w systemie podsłuchiwania obywateli” – mówił.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 29.12.2021 13:43

    podsluchiwali konkurencje to wybory sfalszowane buahhaah – wiekszy idiotyzm niz te “wolnesady” i “wolnemedia” (nie mylic z tymi hahah) a tluszcza lyka jak na pelikany przystalo 🙁
    powinni ujawnic jeszcze tych oszustow/zlodzieji i ich knowania 🙂
    co to za problem dzis podsluchiwac? kupujesz gps z mozliwoscia do niego dzwonienia, montujesz pod siedzeniem bo ma magnesik i sluchasz sluchasz sluchasz i … WYGRYWASZ buahahah

    https://orllo.pl/lokalizator-samochodowy-alarm-gps-track1.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.