Czy palacze po tej informacji rzucą palenie?

Opublikowano: 04.07.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 532

Uczeni ustalili, że palacze dwa razy częściej tracą wzrok niż osoby niepalące. Co więcej, ich płuca są narażone na choroby onkologiczne. Dym papierosowy zawiera toksyczne substancje chemiczne, które mogą podrażniać oczy – podaje BBC.

Na przykład metale ciężkie, takie jak ołów i miedź gromadzą się w soczewkach, co prowadzi do ślepoty.

Palenie może pogłębiać problemy ze wzrokiem związane z cukrzycą z racji tego, że uszkadzają naczynia krwionośne w tylnej części oka (na siatkówce).

U palaczy występuje trzykrotnie wyższe ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Ten stan wpływa na centralne pole widzenia człowieka, co oznacza, że traci on zdolność postrzegania drobnych szczegółów.

Szesnastokrotnie częściej niż u niepalących rozwija się też u nich nagła utrata wzroku wywołana neuropatią nerwu wzrokowego, kiedy to krążenie krwi w oku ulega zablokowaniu. W ankiecie 2006 dorosłych (18%) prawidłowo powiedziało, że palenie zwiększa ryzyko ślepoty lub utraty wzroku, podczas gdy trzy czwarte (76%) wiedziało, że palenie ma związek z rakiem.

Ajsza Fazłani, okulistka i konsultantka ds. klinicznych Stowarzyszenia Optometrystów (AOP) mówi: „Ludzie z reguły wiedzą o związku między paleniem i rakiem, ale wielu ludzi nie wie o wpływie palenia na oczy. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zagrażających wzrokowi, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. To ważny powód, dla którego palacze powinni zastanowić się nad rzuceniem nałogu”.

Stowarzyszenie Optometrystów mówi, że rzucenie palenia jest na równi z regularną kontrolą wzroku jedną z najlepszych rzeczy, którą możemy zrobić dla naszego wzroku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Henryk Sclaveni 05.07.2019 02:25

    Nie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.