Czy odbiorą rządowi uprawnień ws. lockdownów?

Opublikowano: 07.04.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1824

W czerwcu Szwajcaria przeprowadzi referendum w sprawie odebrania rządowi uprawnień do wprowadzenia nowych środków blokujących w związku z narastającą debatą krajową na temat praw jednostek.

„Financial Times” podał, że grupa wyborcza Friends of the Constitution (Przyjaciele Konstytucji) uruchomiła w zeszłą środę procedurę, składając petycję z 86000 podpisów (znacznie powyżej 50 000 wymaganych do wywołania ogólnokrajowego głosowania w ramach krajowego systemu demokracji bezpośredniej), wzywającą do ogólnokrajowego głosowania w sprawie uchylenia ustawy o COVID-19 z 2020 r. Nowe głosowanie, które odbędzie się w czerwcu, jest konsekwencją narastającej ogólnokrajowej debaty na temat wpływu przepisów dotyczących koronawirusa na prawa jednostki – podał Financial Times.

Ustawa o Covid-19, uchwalona we wrześniu ubiegłego roku, poważnie poirytowała różne środowiska w Szwajcarii, przyznając rządowi centralnemu nieograniczone uprawnienia do narzucania nie do końca określonych zasad, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Ale teraz może zostać uchylona, co uczyni Szwajcarię pierwszym i jedynym krajem, który pozwoli swoim obywatelom na bezpośrednie głosowanie w sprawie lockdownu. Co ważne rozstrzygnięcia referendum ogólnokrajowego są wiążące dla rządu.

„Naszym zdaniem [rząd] wykorzystuje pandemię do wprowadzenia większej kontroli i mniej demokracji” – powiedział w rozmowie z Financial Times Christoph Pfluger, członek zarządu Friends of the Constitution, który stoi na czele kampanii. „Długofalowe problemy, które wynikną z tego rodzaju podejścia, będą poważne. Jesteśmy ruchem, który mówi, że zarządzania kryzysowego nie da się obejść bez woli suwerena – ludu. Nie możesz rządzić bez ludzi ”.

W międzyczasie społeczeństwo zdecydowanie popierało luźniejsze środki, a 55% poinformowało w badaniach statystycznych w listopadzie, że martwi się ograniczeniem ich wolności. Badanie SRF wykazało również, że jedna trzecia respondentów uważa, że ​​godzina policyjna o 23:00 dla barów i restauracji jest zbyt surowa. Ale 18 grudnia, wraz z rosnącą falą infekcji i strachu rozprzestrzeniającym się po Europie, Szwajcaria zamknęła swoje bary, restauracje i obiekty rekreacyjne. Wczoraj zasady zostały rozszerzone o sprzedaż detaliczną nieistotną. W następstwie zmian w zeszłym miesiącu, pan Pfluger powiedział FT, że jego zespół był „zdumiony” poziomem wsparcia, jakie uzyskali dla swojej kampanii w ostatnich tygodniach, co pozwoliło im zebrać tysiące sygnatariuszy.

Szwajcaria jest jedną z najstarszych demokracji na świecie i kładzie duży nacisk na wolność jednostki, a jego federalna konstytucja zobowiązuje się do ochrony „wolności i praw narodu”.

Na podstawie: Businessinsider.com, Swissinfo.ch
Źródło: WiciPolskie.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.