Czy należy budować polsko-ukraiński naród?

Opublikowano: 23.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2333

Mecenas Kazimierz Frąckiewicz proponuje utworzenie wielkiego, polsko-ukraińskiego narodu, którego spoiwem byłaby cywilizacja polska. Jego utworzenie miałoby zależeć od woli społeczeństwa polskiego i ukraińskiego.

Kazimierz Frąckiewcz, badacz Kresów Wschodnich, autor książki pt. „Polskość Kresów Wschodnich”, był gościem Mediów Narodowych. Na samym początku zauważył, że obecni Ukraińcy są potomkami Rusinów, z którymi przez kilkaset lat tworzyliśmy wspólne państwo, a z ich częścią nawet naród. Wskazał, że stąd pomysł na utworzenie unii nie jest niczym nowym. „Wojna na Ukrainie jest rzeczą straszną. Niemniej my, niezależnie od tej wojny, powinniśmy myśleć o tym w jaki sposób doprowadzić do związania Ukraińców, czy też tych historycznych Rusinów, z Polską, z naszym społeczeństwem, tak żeby (…) powstała między nami wspólnota psychiczna” – podkreślił.

Gość Mediów Narodowych stwierdził, że jest to możliwe i należy skorzystać ze znanego w polskiej historii narzędzia jakim jest unia. Ocenił również, że na Ukrainę nie możemy patrzeć przez pryzmat banderyzmu, tego, że mieszkańcy Ukrainy mówią po rosyjsku, czy też innych czynników, które uniemożliwiałyby nam pójście w stronę wielkiego narodu w suwerennej Polsce. „Do takiego rozwiązania potrzebna jest zgoda społeczeństwa polskiego i społeczeństwa ukraińskiego – niekoniecznie zgoda państwń – powiedział.

Badacz jest zwolennikiem innej niż Huntington czy Koneczny teorii cywilizacji. Według niego długotrwałe kontakty między przedstawicielami różnych kultur mogą doprowadzić do pewnego rodzaju wspólnoty cywilizacyjnej, co miałoby być możliwe w przypadku Polski i Ukrainy, szczególnie biorąc pod uwagę zbieżność naszych interesów. „Nie mam powodów, żeby gloryfikować ideologię banderowską (…), uważam ją za ideologię nazistowską, antychrześcijańską, wręcz satanistyczną. I antyukraińską. W interesie ludu ruskiego jest odrzucenie tej propagandy” – wskazał.

Krzysztof Frąckiewicz dodał, że problem szerzenia ideologii banderowskiej nie zależy od zwykłych ludzi, a jest efektem działań władz z Kijowie, które z braku lepszych czynników państwowotwórczych powołują się na ideologię banderowską. Alternatywą według niego jest cywilizacja polska, która mogłaby służyć jako spoiwo dla państwa ukraińskiego. Jego zdaniem nie należy jednak dążyć do tworzenia dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego, a jednego, polsko-ukraińskiego.

Autorstwo: Ludmiła Jaworska
Źródło: MediaNarodowe.com

30

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Stanlley 23.03.2022 13:24

  To teraz mała ankieta – jak miało by się nazywać nowe państwo :
  – Upalin
  – Banderpol
  – Urkpolin

  ??

 2. Dandi1981 23.03.2022 13:38

  Bzdura polska chce byc polska z swoja tradycja i jezykiem tak jak i ukrainna czy kazde inne panstwo.
  O to walcza o samostanowienie.

 3. rici 23.03.2022 15:02

  Ukraina nie walczy o samostanowienie, tylko o swoje faszystowskie panstwo z podzalami na obywateli I kat. i innych, i nie walczy o samostanowienie tylko o podleglosc Usraelowi.
  Ludziom zawsze mozna wcisnac kit, taki sam jak z plandemia. Ukraincy nie chcieli sie szczepic to zlikwiduja ich w innych sposob, np. rekami ruskich.

 4. Dandi1981 23.03.2022 17:26

  Ta teorie idzie polozyc pod kazde panstwo wezmy polske jak to ruskie mowia prostytutka usa .
  Masz ludzi lepszego i gorszego sortu.
  W razie ataku na polske moga to wszystko pospinac razem dadac ze to faszysci antysemici i walcza o swoje faszystowskie panstwo bo kazdy bedzie walczyl o swoje panstwo gdy obce wojska najezdzaja kraj morduja cywilow i niszcza miasta.
  Wiec polska moze byc dokladnie w takiej samej sytuacji jak ukraina ale ta musi najpierw upasc Aby dluga granica byla z polska dobra do napasci a ta napasc nie musi byc teraz moze byc za 100 lat Aby warunki stosowne do niej utworzyc to grunt

 5. Stanlley 23.03.2022 21:47

  @Dandi , zanim jeszcze raz coś głupiego napiszesz o mordowaniu cywili to się doedukuj czymś innym niż ukraińską propagandą. To jest wojna a nie gra komputerowa. Powiedz mi – gdzie byłeś jak uSSa niszczyło Libię, Irak, Syrię…? Ich taktyka to szok i przerażenie – tak oni to opisują a sprowadza się do nawalania bombami a potem wchodzą wyczyścić marines – tak obrazają w gruzy całe kraje.

  obejrzyj sobie jak ukraiński Azow się bunkruje między cywilami albo typowy program TV ukraińskiej :

  TV ukraińska, będziemy zabijać dzieci rosyjskie : https://youtu.be/AyDAVGKnMgA?t=2100
  Azow bunkruje się w obiektach cywilnych : https://www.youtube.com/watch?v=s4-zYV_6Tgk

  A może chcesz jakieś filmy z Dombasu albo Ługańska? Czy wolisz nadal udawać że tam nic się nie dzieje?

 6. MasaKalambura 24.03.2022 07:46

  Im więcej będzie rodzin polsko – ukraińskich, tym powstanie takiego narodu będzie łatwiejsze. Natomiast formalnie oba narody będą pewnie zawsze chciały mieć własne autonomiczne przynajmniej do pewnego poziomu (Unii) i suwerenne władze.

 7. hashi 24.03.2022 20:59

  Najrozsądniejsze rozwiązanie to podzielić kraine U na 3 części. każdy se wybierze w której chce mieszkać. wschód rosyjski, centrum żydowskie, zachód europejski UE. do tego demilitarzacja i denazywfikacja.

 8. Rhumek 25.03.2022 13:34

  Osobiście panu hmmmmm mecenasowi zaproponowałbym zdecydowanie poważniejsze studia nad stworzeniem innych państw typu : Wielkie Niemcy z Niderlandami, Austria, polowa Belgii no i rzecz jasna z niektórymi stanami Usa boć i tam niemieccy osadnicy cierpią na osamotnienie, nie wyłączając rzecz jasna Argentyny, Chile czy Brazylii. A może !!!? A może Wielki Izrael z Palestyna i rożnymi tam emiratami, wszak to wszystko semici. Czyż nie ? To zapewne spełniłoby pańskie ambicje, bo niby dlaczego ograniczać się tylko do większego rozmycia Polski ? Jedno państwo !!! Jeden wódz !!! Pan mecenas !!!
  Ale ośmielę się przypomnieć, Ze Polska i Rosja istnieją w cywilizacji zachodniej od 1000 lat a twór zwany ukraina od 31

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.