Czy muzułmańscy kandydaci na najwyższy urząd podzielą Nigerię?

Opublikowano: 15.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1424

W Nigerii coraz większe kontrowersje wzbudza plan wystawienia w 2023 roku przez partię Kongres Wszystkich Postępowców, APC, kandydatów wyznających islam zarówno na prezydenta jak i na wiceprezydenta.

Dobrym zwyczajem w tym kraju podzielonym religijnie było wystawianie przez partie par kandydatów na najwyższe urzędy, chrześcijanin – muzułmanin. Jednak jedna z dwóch największych partii i posiadająca obecnie najwięcej miejsc w parlamencie APC chce odejść od tego pomysłu. Prezydencki kandydat Asiwaju Bola Ahmed Tinubu ujawnił, że jego partnerem w obecnych wyborach będzie inny muzułmanin Kashim Shettima.

Zamieszanie wokół powołania takiego zestawu kandydatów w Europie może być niezrozumiałe, jednak w Nigerii wywołuje liczne komentarze, obawy i oskarżenia. Temperaturę sporu obrazuje, że jeden z popularnych aktorów nigeryjskich Kenneth Okonkwo zrezygnował z tego powodu z członkostwa w APC. Okonkwo powiedział, że ta decyzja stawia muzułmanów w złym świetle, bo zakłada, że muzułmanie z północy nie zagłosowaliby na chrześcijańskiego wiceprezydenta z tego regionu.

Tymczasem chrześcijańscy wyborcy i członkowie APC z północy Nigerii, która doświadcza prześladowań ze strony islamskich ugrupowań terrorystycznych, grożą, że nie poprą kandydatur partii. Podkreślają, że jest to brak wrażliwości dla chrześcijan, w szczególności na północy Nigerii, a także budowanie przekonania, że partia APC stanie się partią muzułmańską. W dodatku kandydatowi na wiceprezydenta, byłemu gubernatorowi stanu Borno, zarzuca się brak zdecydowanych działań, kiedy Boko Haram porwało 200 chrześcijańskich dziewcząt ze szkoły w roku 2014.

Problemem APC jest to, że jej kandydat na prezydenta jest muzułmaninem z południowego zachodu, zdominowanego przez chrześcijan, a pojawiły się obawy, że partner chrześcijanin z północy nie pozwoli zdobyć tylu głosów na obszarze, gdzie dominuje islam. Bywały już wyjątki od tej reguły. Na przykład w roku 1993 było dwóch kandydatów muzułmańskich i zostali oni poparci przez największe organizacje chrześcijańskie. Teraz jednak na północy szaleje islamski terroryzm, są prześladowania chrześcijan i organizacje chrześcijańskie boją się, że zostaną pozbawione podmiotowości i wpływu na decyzje.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii zapowiada, że użyje wszystkich środków prawnych i pozaprawnych, żeby nie dopuścić do wyboru pary muzułmańsko-muzułmańskiej. Koalicja Nigeryjskiej Młodzieży uważa, że APC „uderza w bębny wojen religijnych”. Już obecny rząd Muhammada Buhariego oskarżany jest o to, że nie jest w stanie przeciwdziałać islamizacji północnej Nigerii przez grupy Fulanich. Co prawda atakują oni także muzułmanów i meczety, ale głównym ich celem są i większość ofiar stanowią chrześcijanie, a istnieją obawy, że rząd nigeryjski odwraca głowę w drugą stronę.

O tych sprawach miał dyskutować Parlament Europejski, jednak dyskusja na temat prześladowania chrześcijan została odrzucona, także przez polskich europosłów, których nazwiska często padają w kontekście praw człowieka, takich jak Janina Ochojska, Sylwia Spurek czy Robert Biedroń. Janina Ochojska w odpowiedzi do jednego z naszych czytelników (mail przesłany do redakcji) napisała, że nie zgodziła się na debatę, bo „mówienie o prześladowaniach tylko jednej grupy to rasizm”, a „chrześcijanie nie są jedyną grupą prześladowaną”.

Narastanie przemocy w Nigerii w związku z różnicami religijnymi wplecionymi w politykę będzie skutkowało większymi prześladowaniami obywateli tego kraju i coraz większymi migracjami.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Guardian.ng, Punchng.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.