Czy Korea Północna wesprze Chiny w walce o Tajwan?

Opublikowano: 28.02.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1081

Północnokoreański serwis KCNA podał w ostatnich dniach informację o wystosowanym przez prezydenta Chin Xi Jin Pinga przesłaniu do przywódcy KRLD Kim Dzong Una, w którym padła deklaracja o „rozwijaniu stosunków przyjaźni i współpracy” w „nowych warunkach”. Deklaracja chińskiego prezydenta to odpowiedź na przesłane przez Kim Dzonhg Una gratulacje z okazji pomyślnego przebiegu i zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Bliskie relacje między państwami nie są oczywiście dla nikogo tajemnicą, biorąc pod uwagę, że izolowana na arenie międzynarodowej Korea Północna jest w dużej mierze zależna od pomocy gospodarczej Chin. Interesujące w tym przesłaniu jest stwierdzenie „w nowych warunkach”. Wprawdzie agencja KCNA nie rozwija tematu, ale nie wykluczone, że odnosi się to do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Część politologów uważa, że dla Chin obecna wojna w Europie to doskonała okazja do przejęcia kontroli nad Tajwanem. Biorąc pod uwagę, że istnieje poważne niebezpieczeństwo zaatakowania państw bałtyckich przez Rosję, USA będą zmuszone w ramach NATO udzielić pomocy militarnej każdemu z zagrożonych członków sojuszu. To zaangażowanie w oczywisty sposób zamrozi pewną część militarnego potencjału Stanów Zjednoczonych w Europie, co z kolei może być doskonałą okazją dla realizacji interesów chińskich na Tajwanie.

„Zacieśnienie przyjaźni i współpracy” między Piongjangiem a Pekinem, w sytuacji gdy Korea Północna w styczniu tego roku dokonała siedmiu testów rakietowych, a której potencjał militarny jest od lat intensywnie rozwijany, oznacza prawdopodobnie wsparcie jakiego Pjongjang może udzielić Chinom przeciwko USA. O ewentualnym wykorzystaniu przez Chiny wojsk Korei Północnej mówił niedawno podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dr Leszek Sykulski.

Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że w tym samym czasie Chiny oskarżyły USA o wpłynięcie amerykańskiego okrętu wojennego na wody Cieśniny Tajwańskiej. Nie jest to nic nowego, wydarzało się to już wielokrotnie i za każdym razem władze chińskie reagowały nerwowo na swobodę, z jaką amerykańska flota przemieszcza się przez tamtejszy rejon. Jednak biorąc pod uwagę, że zaostrzyła się sytuacja międzynarodowa być może kolejny taki incydent okaże się dla Chin „casus belli” i wojna zacznie przebierać światowy charakter. Wsparcie północnokoreańskiej armii z pewnością nie będzie dla Pekinu do pogardzenia, a Amerykanom może przysporzyć sporo problemów.

Autorstwo: IS
Na podstawie: Reuters.com, RT.com, Euronews.com, Presstv.ir
Źródło: ProKapitalizm.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.