Czy Katowice będą miały nową tradycję?

Opublikowano: 10.06.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 503

Znana wśród powstańców śląskich piosenka „Czerwone słoneczko” już od 4 czerwca pełni rolę melodii „ku pokrzepieniu serc”. Odtwarzana codzienne przed zachodem słońca, na kształt małego hejnału, przypomina mieszkańcom Śląska o tym, że nawet w tak trudnych czasach jak obecna pandemia powinni się wspierać i trzymać razem.

Oryginalną pieść można posłuchać TUTAJ.

„To będzie coś czego jeszcze w Katowicach nie było” – tak o swojej niezwykłej akcji mówią jej pomysłodawcy. Wszystko zaczęło się od wyjątkowego mini-koncertu, który miał miejsce na balkonie w jednej z zabytkowych kamienic mieszczącej się przy pl. Wolności 2 w Katowicach. W czasie zagrożenia koronawirusem, który szczególnie dotkliwie dotyka Górny Śląsk zorganizowanie tej niecodziennej atrakcji było nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki mobilizacji i chęci niesienia wsparcia i otuchy – udało się.

Zanim hejnał zaczął rozbrzmiewać na całą okolicę, 4 czerwca odbył się inauguracyjny recital słynnego akordeonisty – Marcina Wyrostka, który dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu i w towarzystwie gry świateł zaprezentował utwór, który ma sprawić, że na twarzy słuchaczy pojawi się uśmiech. „Kocham muzykę, dlatego bez wahania zgodziłem się wziąć udział w tej ciekawej akcji. Na razie nie możemy gromadzić się by wspólnie móc celebrować muzyczne wydarzenia, ale to nie przeszkodziło nam w tym, aby z piosenką wyjść do ludzi i dać wszystkim trochę radości” – mówi artysta. To prawda. Na wzór „balkonowych koncertów” spontaniczne aranżowanych przez mieszkańców Włoch, czerpiąc z śląskiej historii oraz z chęci stworzenia czegoś wyjątkowego, katowiczanie (i nie tylko) mogli na chwilę odetchnąć.

„Nie chcieliśmy, aby na jednym koncercie się skończyło. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Marcina udało nam się stworzyć nową wersję „Czerwonego słoneczka”, która na akordeonie brzmi naprawdę wspaniale. Postanowiliśmy ją zarejestrować i dzięki temu jesteśmy w stanie dzielić się z nią z mieszkańcami i turystami każdego dnia” – mówi Ofka Piechniczek, współpomysłodawczyni projektu. „Należy nadmienić, że miejsce atrakcji również nie jest przypadkowe. Jest nim monumentalna, wyróżniająca się na tle innych budynków kamienica z końca XIX wieku, która znajduje się przy placu Wolności w Katowicach, będącego obszarem przestrzeni publicznej o znaczeniu reprezentacyjnym”.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w sposób przemyślany zestawiono tutaj historię ważną dla regionu z aktualną sytuacją w kraju. Jest to wyjątkowa atrakcja promująca Katowice – a dla mieszkańców – chwila z muzyką gwarantującą uśmiech na twarzy.

Autorstwo: Śląskie Kamienice S.A.
Źródło: CentrumPrasowe.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 10.06.2020 12:49

    Cała Polska powinna w tych miesiącach wesprzeć Śląsk. Trwa oddawanie kopalń w ramach akt 447 w łapy międzynarodówki lichwiarskiej. Robią to sprytnie, nie wszystkie kopalnie na raz, tylko po jednej żeby masa się nie zorientowała. Płatne postojowe? Pobudka nastąpi już w innej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.