Czy Katowice będą miały nową tradycję?

Opublikowano: 10.06.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 580

Znana wśród powstańców śląskich piosenka „Czerwone słoneczko” już od 4 czerwca pełni rolę melodii „ku pokrzepieniu serc”. Odtwarzana codzienne przed zachodem słońca, na kształt małego hejnału, przypomina mieszkańcom Śląska o tym, że nawet w tak trudnych czasach jak obecna pandemia powinni się wspierać i trzymać razem.

Oryginalną pieść można posłuchać TUTAJ.

„To będzie coś czego jeszcze w Katowicach nie było” – tak o swojej niezwykłej akcji mówią jej pomysłodawcy. Wszystko zaczęło się od wyjątkowego mini-koncertu, który miał miejsce na balkonie w jednej z zabytkowych kamienic mieszczącej się przy pl. Wolności 2 w Katowicach. W czasie zagrożenia koronawirusem, który szczególnie dotkliwie dotyka Górny Śląsk zorganizowanie tej niecodziennej atrakcji było nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki mobilizacji i chęci niesienia wsparcia i otuchy – udało się.

Zanim hejnał zaczął rozbrzmiewać na całą okolicę, 4 czerwca odbył się inauguracyjny recital słynnego akordeonisty – Marcina Wyrostka, który dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu i w towarzystwie gry świateł zaprezentował utwór, który ma sprawić, że na twarzy słuchaczy pojawi się uśmiech. „Kocham muzykę, dlatego bez wahania zgodziłem się wziąć udział w tej ciekawej akcji. Na razie nie możemy gromadzić się by wspólnie móc celebrować muzyczne wydarzenia, ale to nie przeszkodziło nam w tym, aby z piosenką wyjść do ludzi i dać wszystkim trochę radości” – mówi artysta. To prawda. Na wzór „balkonowych koncertów” spontaniczne aranżowanych przez mieszkańców Włoch, czerpiąc z śląskiej historii oraz z chęci stworzenia czegoś wyjątkowego, katowiczanie (i nie tylko) mogli na chwilę odetchnąć.

„Nie chcieliśmy, aby na jednym koncercie się skończyło. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Marcina udało nam się stworzyć nową wersję „Czerwonego słoneczka”, która na akordeonie brzmi naprawdę wspaniale. Postanowiliśmy ją zarejestrować i dzięki temu jesteśmy w stanie dzielić się z nią z mieszkańcami i turystami każdego dnia” – mówi Ofka Piechniczek, współpomysłodawczyni projektu. „Należy nadmienić, że miejsce atrakcji również nie jest przypadkowe. Jest nim monumentalna, wyróżniająca się na tle innych budynków kamienica z końca XIX wieku, która znajduje się przy placu Wolności w Katowicach, będącego obszarem przestrzeni publicznej o znaczeniu reprezentacyjnym”.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w sposób przemyślany zestawiono tutaj historię ważną dla regionu z aktualną sytuacją w kraju. Jest to wyjątkowa atrakcja promująca Katowice – a dla mieszkańców – chwila z muzyką gwarantującą uśmiech na twarzy.

Autorstwo: Śląskie Kamienice S.A.
Źródło: CentrumPrasowe.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Foxi
Użytkownik
Foxi

Cała Polska powinna w tych miesiącach wesprzeć Śląsk. Trwa oddawanie kopalń w ramach akt 447 w łapy międzynarodówki lichwiarskiej. Robią to sprytnie, nie wszystkie kopalnie na raz, tylko po jednej żeby masa się nie zorientowała. Płatne postojowe? Pobudka nastąpi już w innej rzeczywistości.