Czy Kanada deportuje podejrzanego o mord 200 sierot?

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1408

Władze Kanady rozpoczęły proces deportacji 96-letniego Helmuta Oberlandera, który jest podejrzewany m.in. o udział w zabójstwie ponad 200 dzieci w Rosji podczas II wojny światowej.

W ubiegłym tygodniu Komitet Śledczy Rosji poprosił Kanadę o udostępnienie materiałów ws. śledztwa odnośnie Oberlandera. Zgodnie z ustaleniami mężczyzna pełnił funkcję tłumacza w grupie specjalnej (Sonderkommando) SS-10 „a” dowodzoną przez doktora Kurta Kristmana. Grupa działała w rejonie Kubania w latach 1942-1943 i popełniła wiele zbrodni. W październiku 1942 roku naziści zamordowali 214 sierot z domu dziecka. Jak ustalono w toku śledztwa, dzieci albo zakopano żywcem, albo otruto spalinami z ciężarówek. Jesienią ubiegłego roku Ria Novosti opublikowały materiał poświęcony temu zabójstwu, po czym Komitet Śledczy wszczął śledztwo w sprawie ludobójstwa.

Adwokat Oberlandera Ron Poulton przekazał, że proces w sprawie deportacji rozpoczął się, ale potrwa jeszcze długo, dodając, że w tym momencie nie chodzi o ekstradycję.

W grudniu ubiegłego roku sąd w Kanadzie odmówił rozpatrzenia apelacji Oberlandera w sprawie pozbawienia go kanadyjskiego obywatelstwa. Jego adwokat zaznacza, że od 12 lat z sukcesem broni swojego klienta, ale teraz sytuacja się komplikuje.

„Z sukcesem broniliśmy pana Oberlandera w ciągu 12 lat, trzykrotnie wygraliśmy apelacje. Kanadyjskie władze, nie mogąc osiągnąć celu na podstawie obowiązującego prawa, zmieniły te prawo, by móc pozbawić go (Oberlandera – red.) prawa do złożenia apelacji. Niezbyt sprawiedliwa procedura” – mówi Poulton, dodając, że uważa pozbawienie jego klienta kanadyjskiego obywatelstwa też za niesprawiedliwe.

Sam Oberlander nie zaprzecza, że służył w nazistowskich szwadronach śmierci, ale twierdzi, że zmuszono go do tego, gdy miał 17 lat, grożąc śmiercią, nie ma też związku z morderstwami. Tym niemniej figuruje on na liście najbardziej poszukiwanych żyjących jeszcze nazistowskich zbrodniarzy Centrum Szymona Wiesenthala.

Po wojnie Oberlander uniknął aresztu, po kilku latach wyjechał do Kanady, otrzymał obywatelstwo, które później stracił za próbę zatajenia swojej przeszłości w szeregach nazistów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.