Czy Jezus miał rodzeństwo?

Opublikowano: 18.03.2022 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1858

Ludzie wierzący przyjmują jedną taktykę, jeśli jakaś linia logicznego myślenia nawet w karkołomny i niepełny sposób pozwoli wyjaśnić daną tezę, to ta linia jest na pewno prawdziwa. To zapewnia im bezpieczeństwo w tym, że ich wiara się nigdy nie myli. Podczas gdy tak nie jest. Tu posłużę się przykładem rodzeństwa Jezusa.

Czy Jezus miał rodzeństwo? Odpowiedź z naukowego punktu widzenia jest jedna. Miał 4 braci i 2 siostry. Teza, jakoby Józef był stary i miał dzieci z poprzedniego małżeństwa, ma bardzo kruche podstawy. Język aramejski rzeczywiście nie odróżnia braci od kuzynów, czego chwytają się katolicy w udowadniania swojej tezy o tym, że Jezus był jedynym dzieckiem Maryi a ona po porodzie została dziewicą, lecz greka już tak. O rodzeństwie Jezusa mówią dwie ewangelie – Marka [3, 31] i Łukasza [8, 20]. Jezus wyraźnie odróżnia braci od braci w wierze, o czym mówią słowa „Oznajmiono Mu: »Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą«” „Lecz On im odpowiedział: »Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je«” Łk [8:20-21]. Tak więc ci bracia i siostry to nie byli bracia w wierze, ale rodzina.

Jezus w dokumentach epoki przez źródła pozachrześcijańskie nie został odnotowany. Jedyna informacja u Flawiusza jest późniejszym dopiskiem kopisty. Odnotowana za to została sekta w judaizmie zwana nazarejczykami, czy też Kościołem Jerozolimskim, skupiająca apostołów i uczniów Jezusa, której przywódcą był Jakub Sprawiedliwy „brat pański”. Znów znajdujemy odniesienie do brata i to nie w wierze a rodziny. Pozostałe rodzeństwo odcięło się od nauki Jezusa, gdyż inaczej też pełniliby ważne role w tym ruchu.

Co więcej, teoria o tym, że Maryja miała tylko jedno dziecko kłóci się z tym, co wpajano dziewczynom Izraela. Izrael „Starego testamentu” był ludem pasterskim, o którego przetrwaniu decydowała liczebność. W „Biblii” mamy kilka przykładów drastycznych z punktu widzenia dzisiejszej moralności. Tu podajmy przykład córek Lota [Rdz 30-38]. Po zniszczeniu Sodomy i Gomory jedyną myślą ich było jak najszybciej zajść w ciążę, by odbudować lud Izraela. A że jedynym mężczyzną, który mógł to sprawić, był ich ojciec, posuwają się do podstępu i upijają go, po czym zachodzą z nim w ciążę dając protoplastów nowych gałęzi ludu Izraela. „Biblia” tego kazirodztwa nie potępia. Dobra żona powinna swemu mężowi dać wiele dzieci, by mógł swe geny powielić wielokrotnie. Kobiety Izraela uznając, że są bezpłodne, gotowe są podstawić swemu mężowi do łoża służącą, by tylko miał on potomstwo. Tak przecież uczyniła Saraj, żona Abrahama, podstawiając mężowi egipską służącą Haghar [Rdz 16, 1-6]. Jaki więc honor mogła mieć Maryja, gdyby nie dała swemu mężowi Józefowi potomstwa, lub dając mu tylko jednego potomka, Jezusa, jak myślało otoczenie Józefa i Maryi?

Rozmowa o dziewictwie kobiety, która urodziła syna, zgodnie z dogmatem Kościoła rzymskokatolickiego może odbywać się tylko na poziomie teologicznym, bo na poziomie naukowym odpowiedź będzie niezgodna z dogmatem, zaś katolikowi z dogmatami dyskutować nie wypada. Dogmaty są jak aksjomaty w matematyce, Ich się nie udowadnia. Dlatego też tematu nie rozwijam.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. rici 18.03.2022 10:11

  Zastanawiam sie dlaczego kosciol tak nachalnie twierdzi za Miriam matka Jezusa byla dziewica?
  Wsrod Zydow bylo ze w rodzinie panujacej, jak Jezusa ktory mial byc potomkiem Dawida urodziny nastepcy musialy sie odbyc w okreslonym miesiacu. Wszelkie w innym terminie nie byly wazne.
  Jezus byl Nazirenczykiem u ktorych kwestie dynastyczne byly bardzo wazne.
  Zreszta na podstawie rekopisow z Qumram, jak i tradycja chrzescijanskiego kosciola celtyckiego wynika ze Jezus byl krolem zydowskim.
  Moglo byc tez tak ze Jezus byl mlodszym bratem, a jako taki nie moglby byc nastepca tronu. Wiec jezeli Miriam byly dziewica to musial byc najstarszym.
  Jest jeszcze taka mozliwosc ze Jezus to hybryda gdzie Miriam zostala zaplodniona przez obcych invitro, wiec mogla zostac dziewica po zaplodnieniu.
  Poza tym sam Jezus musial byc zonaty, poniewaz u Zydow ktos kto nie byl zonaty i nie mial dzieci byl osoba nizszej kategorii, takiego nikt nie chcialby sluchac.
  Zastanawia mnie rowniez dlaczego normalni zydzi uzywali jezyka aramejskiego, a tylko nieliczni hebrajskiego. Jezyka hebrajskiego uzywali przedewszystkim kaplani i elity panujace. Z tego by wynikalo ze religia mojrzeszowa to element obcy wsrod Zydow, zostala narzucona sila narodowi, i poziom uzywania tych jezykow wskazuje ze to bylo stosunkowo niedawno / wczasach Jezusa/. Wskazywaloby na to rowniez to ze Machabeusze przeszli na wiare obca , co skutkowalo pozniejszym odlaczeniem sie Nazirenczykow od nich, uwazali ze zdradzili idee zydowskie.
  Zreszta wszystkie ewangeli byly pisane przez ludzi ktorzy nie znali Jezusa, to bylo spisanie ustnie przekazywanej tradycji, a ile razy przekreconej, to juz inna sprawa.

 2. Zawisza Niebieski 18.03.2022 13:26

  Też nie znam odpowiedzi na upór KRK co do dziewictwa Maryi, na nie uznawanie rodzeństwa Jezusa. Nowy Testament rzeczywiście powstaje w środowisku Pawła nie wcześniej niż 30 lat po wydarzeniach w Jerozolimie. Tak więc nie jest to dzieło historyczne a teologiczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.