Czy Japonia i Korea Południowa poprawią stosunki?

Opublikowano: 08.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 433

Być może nastanie wkrótce kres źle skrywanej wrogości między Japonią a Koreą Południową, trwającej od zakończenia II wojny światowej – donosi “Dziennik Trybuna”. Po tym, jak w tym roku premier Kraju Kwitnącej Wiśni, Shinzo Abe, wyznał „szczery żal i przeprosiny” dla „kobiet- pocieszycielek”, nastąpiło wyraźne polityczne zbliżenie obu państw. „Kobiety-pocieszycielki” to Koreanki (i obywatelki innych państw okupowanych przez Japonię w pierwszej połowie XX wieku) więzione jako niewolnice w domach publicznych i wykorzystywane seksualnie przez japońskich żołnierzy. Obecnie w Korei Południowej mieszka ich niespełna 50, a wiekiem sięgają 90 lat. Rząd z Tokio wyłoży 1 mld jenów (8,3 mln dol.) na pomoc dla tych Koreanek.

Skąd takie nagłe zbliżenie japońsko-południowokoreańskie i żal wyrażony po 70 latach? Stąd, że oba państwa czują się zagrożone gospodarczą i militarną ekspansją Chin na Morzu Południowochińskim. Inne wspólne zagrożenie to północnokoreańska poststalinowska dynastia Kimów. Warto w tym miejscu zauważyć, iż Korea Północna także domaga się od Japonii zadośćuczynienia dla tamtejszych „kobiet-pocieszycielek”.

Przeprosiny i zbliżenie zostały prawdopodobnie wymuszone również przez USA, które chcą, aby ich państwa sojusznicze – Japonia i Korea Południowa, nie walczyły między sobą, ale miały dobre stosunki polityczne. Ich wzajemne niesnaski osłabiają bowiem pozycję Stanów Zjednoczonych na Dalekim Wschodzie.

Źródło: 1917.net.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.