Czy islam dopuszcza homoseksualizm?

Umiarkowani uczeni muzułmańscy w Indonezji twierdzą, że nie ma powodów, aby w ramach islamu odrzucać homoseksualizm.

Ich zdaniem potępianie homoseksualistów przez ulemów (teologów islamskich – red.) i innych muzułmanów reprezentujących główny nurt, świadczy o ich ograniczonym zrozumieniu islamu.

Siti Musdah Mulia, reprezentująca Indonesia Conference of Religions and Peace zacytowała surę al-Hurujat („Komnaty”) z Koranu, w której napisane jest, że wszyscy mężczyźni i kobiety są wobec siebie równi, niezależnie od pochodzenia, majątku, pozycji społecznej, a nawet orientacji seksualnej. „Nie ma różnicy między lesbijkami i nielesbijkami. Ludzie są osądzeni przez Boga wedle swojej pobożności”, powiedziała w dyskusji zorganizowanej przez organizację pozarządową Arus Pelangi (stowarzyszenie homoseksualistów w Indonezji – red.): „Esencją religii (islamu) jest rozwój istoty ludzkiej i szacunek wobec niej.” Musdah stwierdziła, że homoseksualizm pochodzi od Boga i powinien być traktowany jako coś naturalnego. Dodała, że nie jest powodowany jedynie przez namiętność.

Soffa Ihsan, redaktor naczelny magazynu „Mata Air” powiedział, że islamskie rozumienie heterogeniczności powinno zawierać w sobie homoseksualizm. Dodał, że muzułmanie powinni wciąż forsować idżtihad (proces dążący do legalizacji decyzji podjętych na bazie niezależnych interpretacji Koranu i Sunny), aby uniknąć pozostania w anachronicznym paradygmacie, pozbawionym możliwości otwartych interpretacji Koranu.

Inny mówca biorący udział w dyskusji, Neurofiah z Nahdlatul Ulama (ugrupowanie sunnickich tradycjonalistów – red.) powiedział, że heterogeniczność to konstrukt społeczny, podobnie jak uprzedzenia wobec płci lub patriarchat. „Byłoby zupełnie inaczej, jeżeli grupą rządzącą byliby homoseksualiści”, dodał.

Inni uczestnicy debaty dodali, że wspaniałość islamu leży w tym, że może się on wymieszać i zintegrować z lokalną kulturą.

„Tak naprawdę, kultura indonezyjska zaakceptowała homoseksualizm. W tradycji Bugis-Makassar grupa homoseksualna nazywana Bissu jest szanowana i uzyskała wysoką pozycję w królestwie. Wiemy również, że homoseksualizm uznano w Ponorogo (wschodnia Jawa)”, powiedział Rido Triawan, szef Arus Pelangi.

Potępienie homoseksualizmu padło ze strony dwóch konserwatywnych grup muzułmańskich, Indonesian Ulema Council (MUI) i Hizbut Tahrir Indonesia (HTI).

„To grzech. Nie będziemy traktować homoseksualistów jak wrogów, ale ostrzeżemy ich, że to co robią jest złe” – orzekł Amir Syarifuddin, prezes MUI. Rokhmat Labie ze skrajnej HTI, kilkakrotnie prosił obecnych homoseksualistów o nawrócenie się i zmuszenie do powrotu na właściwą drogę.

Tłumaczenie: JK
Źródło oryginalne: Jakarta Post
Źródło polskie: Euroislam