Czy fluor jest dla nas bezpieczny???

Opublikowano: 19.01.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 663

Większość z nas wierzy, że fluor zapobiega próchnicy. Jest częstym składnikiem past do zębów i płynów do płukania. Również niektóre kraje, w tym duża część Wielkiej Brytanii, dodaje fluor do wody.

Jednak nie wszyscy naukowcy są zachwyceni fluorem. Najnowsze dane wskazują, że nie jest on tak skuteczny w zapobieganiu próchnicy zębów, jak początkowo sądzono. W istocie uważa się, że fluor ma zdolność do powodowania chorób jamy ustnej. Istnieją również dowody, że fluor może zwiększać ryzyko innych problemów zdrowotnych, w tym osłabienie kości i problemy z tarczycą. Więc może dodawanie fluoru do wody pitnej robi więcej szkody niż pożytku?

Fluor jest produktem ubocznym niektórych praktyk produkcyjnych. Fluor jest potencjalnie toksycznym produktem odpadowym.Ochrona oferowana przez fluor jest znacznie mniejsza, niż wcześniej sądzono: tylko jedna na sześć osób czerpie korzyści z fluoryzowanej wody pitnej. W największym stomatologicznym badaniu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, stwierdzono że fluoryzacja wody chroni mniej niż 1 procent całkowitej powierzchni zębów w ustach dziecka. Badania przeprowadzone w Finlandii, NRD, Kubie i Kanadzie pokazują, że odsetek próchnicy zębów nie zwiększył się po zaprzestaniu fluoryzacji wody.

I podczas gdy korzyści z fluoru wydają się być przereklamowane, wydaje się, że zagrożenia związane z tą substancją są bagatelizowane. Podczas gdy fluoryzacja wody może zapobiec chorobom zębów u około 15 procent populacji, powoduje stomatologiczne problemy u około połowy społeczeństwa. A jeżeli toksyczne skutki widoczne są na zębach, jakie zniszczenia mogą być spowodowane w innych częściach ciała? Badania twierdzą, że fluor ma zdolność do osłabienia kości i zwiększa ryzyko złamań. Istnieją również dowody, że fluor może gromadzić się w mózgu. Potencjalnie, może to zakłócić szereg procesów zachodzących w organizmie, w tym sen. Fluor przyczynia się także do zmniejszenia funkcji tarczycy (odpowiedzialny za regulowanie szybkości metabolizmu) i badania na zwierzętach wykazują, że fluor może przyśpieszyć przedwczesne starzenie.

Irlandia jest krajem najsilniej fluoryzowanym. Około trzech czwartych jej zaopatrzenia w wodę poddaje się działaniu chemikaliów. Kroki mogą zostać podjęte w celu zmniejszenia narażenia na fluor. Osoby mieszkające we fluoryzowanym regionie mogą unikać picia wody z kranu lub filtrować wodę.

Dla tych, którzy chcą uniknąć fluoru w pastach do zębów, istnieje wiele naturalnych alternatyw.

Tłumaczenie: Olga Ka
Źródło oryginalne: dailymail.co.uk
Źródło polskie: Wolna Polska


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MakSym 19.01.2015 13:09

    Po ok. 70 latach historia zatoczyła koło i fluor z powrotem jest uznawany za groźną neurotoksynę, tak jak to było do lat 40 XX wieku. Nie tak dawno ukazała się nawet w “The Lancet” (cud jakiś czy co? 🙂 ) praca jednoznacznie go tak oceniająca http://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422%2813%2970278-3/abstract

  2. Harry61 19.01.2015 14:48

    Szczególnie należy pamiętać że fluor był stosowany przez SS i NKWD podczas przesłuchań jako psychotrop – powyżej dawki 3 mg/dobę bądź jednorazowo osoby poddane “badaniu” wykazywały się uległością i brakiem asertywności, generalnie podatnością na sugestie. Warto wiedzieć, że co prawda śladowe ilości fluoru są potrzebne ale różnica pomiędzy dawką potrzebną (0,5 mg) a toksyczną jest bardzo mała, no i sama toksyczność jest paskudna (powyżej 5 mg).

    Co do ochrony zębów – wystarczy się przejechać w okolice Malborka oraz Tczewa i obejrzeć żółte uśmiechy ludzi (fluor wytrąca się w postaci takich plamek), tam wody pitne mają wysoki poziom fluoru ~ 1,5 mg/l czyli mieszkańcy nie powinni spożywać więcej niż 2 litry wody wodociągowej dziennie (w potrawach, ale i w kawie, herbacie – fluor się nie ulotni wskutek gotowania) ale o tym nie wiedzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.