Czy ekstremiści w Irlandii są groźni?

Opublikowano: 22.05.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 841

Aresztowanie w Irlandii czterech osób podejrzanych o sympatyzowanie z ekstremistami cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mediów. Ale czy dwie takie akcje w trzech krajach w ciągu kilku tygodni są czymś niezwykłym? – pyta dziennik „The Irish Times”.

Irlandzka policja, Garda Síochána, twierdzi, że nie ma powodów do „histerii”. Z drugiej jednak strony podkreśla, że takie operacje są przesłanką do tego, aby utrzymać zwiększony poziom uwagi i inwigilacji. Jeden z wyższych funkcjonariuszy stwierdził, że społeczeństwo może być zadowolone z faktu, iż szeroko opisywane w mediach zagrożenie terrorystyczne nie przerodziło się w prawdziwe ataki.

Inny z oficerów powiedział: „Obserwowaliśmy podejrzanych od dłuższego czasu, a aresztowania na tym obszarze przeprowadzaliśmy już wcześniej, nie było to dla nas nic nowego”. Aresztowano Algierczyka i Marokańczyka, ale jeden z nich został już zwolniony bez postawienia zarzutów.

Drugi z zatrzymanych jest podejrzewany o kontakty z firmą Meath, która była używana do prania pieniędzy oraz operowania małymi sumami przeznaczonymi dla Państwa Islamskiego w Syrii. Pełny obraz siatki powiązań otrzymamy, kiedy przeanalizowane zostaną laptopy i dokumenty zajęte podczas aresztowań w Dublinie i Trim, ale według śledczych zatrzymany mężczyzna był jej członkiem.

Aresztowania w Irlandii były częścią większej operacji międzynarodowej. Uważa się, że Brytyjczycy, którzy zaangażowani są obecnie na pełną skalę w wojnę z islamskim terroryzmem, wspomogli Irlandczyków w namierzeniu działań dwójki zatrzymanych w Irlandii. Garda monitorowała ich poczynania, a materiały otrzymane z Londynu zostały dodane do dochodzenia.

Dlaczego jednak ekstremiści wybierają Irlandię jako bazę operacyjną? Według jednego ze źródeł są dzięki temu trudniejsi do wykrycia: “Taki schemat widzimy nawet na przykładzie irlandzkich gangów narkotykowych, które prowadzą swoje interesy z obcych krajów, ale miejscem, gdzie sprzedają narkotyki, jest Irlandia. Wychodzą z prostego założenie, że władze Irlandii nie będą współpracowały z służbami zagranicznymi tak ściśle, jak powinny to robić, żeby znacząco utrudnić życie gangom”.

Irlandzkie i brytyjskie służby współpracowały jednak ze sobą bardzo dobrze – pisze „The Irish Times” – i w rezultacie ekstremiści, którzy liczyli na to, że prowadząc swoje działania z Irlandii będę bezpieczni, popełnili poważną pomyłkę.

Gazeta przytacza opinię analityka Declana Powera, którego zdaniem źle się stało, że nie zrobiono więcej dla zacieśnienia współpracy ze wspólnotami muzułmańskimi w Irlandii. Power uważa, że gdyby ta współpraca była ściślejsza, muzułmanie zaniepokojeni radykalizacją jednego ze swoich współwyznawców mogliby łatwiej zgłosić ten fakt władzom.

Zgadza się z tym poglądem inny cytowany przez dziennik analityk i były oficer armii, Tom Clonan. Uważa on, że powinno się bardziej wyjść naprzeciw rosnącym społecznościom muzułmańskim w Irlandii. Jego zdaniem zmniejszyłoby to znacząco prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataku przez tzw. samotnego wilka. Clonan podkreślił, że zawsze istnieje ryzyko radykalizacji i podatności na radykalizację, jednak „monitorujemy podejrzanych od dekady, a ostatnie zatrzymania były wynikiem doświadczeń zebranych przez te lata”.

Opracowanie: Severus Snape
Na podstawie: Irishtimes.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.