Czy ekologiczne tworzywo zastąpi plastikowe opakowania?

Opublikowano: 27.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 625

Naukowcy na całym świecie starają się opracować trwałe i biodegradowalne materiały, które mogą przynieść te same korzyści, co polimery tworzone na bazie ropy naftowej. Badacze z Georgia Institute of Technology stworzyli naturalne, elastyczne tworzywo, które może wkrótce zastąpić plastikowe opakowania.

Nowy produkt wytwarza się przez nakładanie na siebie naprzemiennie warstw chityny i włókien celulozowych, pochodzących z wyrzuconych skorup krabów i odpadów drewnianych. Warstwy te są nakładane na podstawę stworzoną z kwasu polimlekowego.

Chityna to główny składnik szkieletu stawonogów i ścian komórkowych grzybów, a celuloza to cząsteczka, która nadaje roślinom i jednokomórkowym ich strukturę. Kwas polimlekowy pochodzi natomiast z roślin skrobiowych, takich jak kukurydza lub maniok.

Badania zespołu, opublikowane w czasopiśmie ACS Sustainable Chemistry, pokazują, że materiał jest nawet trwalszy, niż zwykła plastikowa folia.

Główny autor badań, J. Carson Meredith badał chitynę w ramach innego projektu, gdy wpadł na pomysł wykorzystania jej jako tworzywa. Właściwości molekularne chityny okazały się idealnym materiałem do stworzenia biodegradowalnych opakowań.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 27.07.2018 18:14

    Już dawno mogłyby być w użytku biodegradowalne tworzywa np. na bazie celulozy, ale nie sa i pewnie nie będą. ponieważ świat na ropie stoi i z ropy musi być wszystko produkowane!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.