Ekolodzy wstrzymają rozbudowę elektrowni Opole?

Ekologiczne organizacje pozarządowe apelują do premiera Tuska o ostateczne wycofanie się z rozbudowy elektrowni Opole. Zdaniem ekologów realizacja inwestycji jest zbyt kosztowna i spowoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla o 9 mln ton rocznie.

W ogłoszeniu opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej” ekolodzy uzasadniają swój apel w 9 punktach, pisząc m.in. o nieopłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia i jego negatywnym wpływie na energetykę polską.

„Inwestycja ma kosztować 12 mld złotych. Taka suma wystarczyłaby na sfinansowanie głębokiej termomodernizacji 200 tys. domów jednorodzinnych, 10 tys. gospodarstw małych i średnich, 500 gospodarstw wielkotowarowych oraz wyposażenie ich w urządzenia do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii” – wylicza Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Ekolodzy odnoszą się też do niedawnej wypowiedzi prezesa PGE Krzysztofa Kiliana, który stwierdził, że inwestycja będzie miała ekonomiczne uzasadnienie, jeśli ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosną o ok. 50 proc.

„Argumentów jest znacznie więcej. Ta inwestycja utrwala przestarzałą strukturę sektora energetycznego, utrudniając rozwój nowoczesnego modelu, w którym wytwórcą energii może być każdy właściciel domu jednorodzinnego. Wzmacnia też naszą zależność od importowanego węgla, np. z Rosji” – dodaje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, były wiceminister środowiska.

Z kolei Marcin Stoczkiewicz, prawnik z fundacji ClientEarth Polska zwraca uwagę, że „plany rozbudowy elektrowni Opole zostały przygotowane z naruszeniem unijnej dyrektywy w sprawie podziemnego składowania CO2, co naraża nas na ryzyko poważnych kar finansowych. Polski rząd nie wdrożył na czas dyrektywy CCS, na skutek czego procedura przygotowania inwestycji była wadliwa”.

We wrześniu unijna Komisarz ds. Polityki Klimatycznej Connie Hedegaard odpowiadając na pytania europosłów o sprawę rozbudowy elektrowni Opole stwierdziła, że opóźnienie państwa członkowskiego w transpozycji dyrektyw do prawa krajowego nie zwalnia organów tego państwa z ich przestrzegania.

Pod apelem do premiera o ostateczne wycofanie się z planów rozbudowy elektrowni Opole podpisały się takie organizacje jak, WWF Polska, Client Earth, Greenpeace Polska, Polska Zielona Sieć, Zielony Instytut, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, EKO UNIA, Ekologiczny Serwis Prawny, Polski Klub Ekologiczny, TNZ, Silesia.

Źródło: Ekologia.pl