Czy dzięki dźwiękom ludzie będą lewitować?

Opublikowano: 22.01.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 541

Na University of Bristol udowodniono, po raz pierwszy w historii, że możliwe jest wykorzystanie fal dźwiękowych do stabilnej lewitacji obiektów większych niż długość fali. To daje nadzieję na stabilne lewitowanie całych kapsuł z lekami czy mikroimplantów wewnątrz ludzkiego ciała. Niewykluczone, że w przyszłości możliwe będzie nawet lewitowanie ludzi.

Dotychczas sądzono, że lewitatory akustyczne nadają się jedynie do lewitowania bardzo małych obiektów. Wszelkie próby lewitacji przedmiotów większych niż długość fali dźwiękowej kończyły się ich niekontrolowanym obracaniem się. Działo się tak, gdyż obracające się pole dźwiękowe przekazywało część swojego ruchu do lewitującego obiektu, tak przyspieszając jego ruch obrotowy, że w końcu obiekt był wystrzeliwany z zasięgu fal dźwiękowych.

Naukowcy z Bristolu opisali na łamach “Physical Review Letter” jak wykorzystali akustyczne wiry podlegające szybkim fluktuacjom. Odkryli, że prędkość obrotową obiektu można precyzyjnie kontrolować poprzez zmiany kierunku obrotu wirów akustycznych. To stabilizuje cały strumień akustyczny. Gdy zwiększono średnicę wirów okazało się, że możliwe jest lewitowanie większych obiektów. Naukowcy wykorzystali fale ultradźwiękowe o częstotliwości 40 kHz i byli w stanie stabilnie lewitować polistyrenową sferę o średnicy 2 centymetrów. Specjaliści nie wykluczają, że za pomocą podobnej metody uda się w przyszłości lewitować znacznie większe obiekty.

“W przyszłości, zwiększając moc urządzenia, możliwe będzie lewitowanie większych obiektów. Dotychczas sądzono, że jest to możliwe jedynie za pomocą słyszalnych niebezpiecznych dla ludzi fal dźwiękowych o niskiej częstotliwości” – mówi współautor badań, doktor Mihai Caleap. “Akustyczne lewitatory mogą mieć wiele różnych zastosowań. Mnie szczególnie interesuje pomysł bezdotykowych linii produkcyjnych, gdzie delikatne obiekty są bezdotykowo składane, dodaje profesor Bruce Drinkwater, który nadzorował badania.”

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MasaKalambura 22.01.2018 21:31

    A z opowieści o tybetańskich mnichach przenoszących tą metodą olbrzymie skaly a także o trąbach jerychonskich się ludzie śmieją. A tu proszę da się.

  2. Balbert Zweinstein 23.01.2018 07:25

    To może być wstęp do sztucznej grawitacji.

  3. kamil92 23.01.2018 20:46

    Fale akustyczne mają też wpływ na organizm, dlatego trzeba byłoby użyć takich, które nie wchodzą w rezonans z niczym. A biorąc pod uwagę moc potrzebną do lewitacji tak ciężkiego obiektu jak człowiek staje się to swoistym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.