Czy czeka nas epoka lodowcowa?

Opublikowano: 19.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2079

Trwające obecnie minimum słoneczne jest naprawdę coraz głębsze. W ostatni weekend, słońce ustanowiło rekord w zakresie pozostawania tarczy słonecznej zupełnie bez plam. Coś takiego nie miało miejsca od czasu gdy ludzkość rozpoczęła erę kosmiczną.

Do tej pory w 2019 roku, nasze Słońce, przez ponad 270 dni nie miało żadnych aktywnych regionów. Taka sytuacja trwa w ciągu ostatnich 33 dni z rzędu. Od czasu gdy ludzie zaczęli latać w kosmos nie obserwowano aż tak nieaktywnego Słońca.

Poprzedni rekord braku aktywności miał miejsce w poprzednim cyklu solarnym, w 2008 roku. Wtedy Słońce pozostawało bez plam, przez 268 dni. W erze nowożytnej właśnie minimum słoneczne z lat 2008-2009, było uważane za najdłuższe w czasie ery kosmicznej. Jednak to co dzieje się ze Słońcem w 2019 roku pobiło ten rekord i może on zostać jeszcze bardziej wyśrubowany.

Zwykle minimum słoneczne jest normalną częścią jedenastoletniego cyklu, ale dwa ostatnie minima z lat 2008-2009 i 2018-2019 są zupełnie inne od poprzednich. Jedynym odpowiednikiem do tych zjawisk może być rok 1913, który plam słonecznych nie było przez 311 dni z rzędu.

Minimum słoneczne w zdecydowany sposób zmienia charakter pogody kosmicznej. Zupełnie nie dochodzi do rozbłysków słonecznych a burze geomagnetyczne stają się rzadkością. Z drugiej strony, mniejsza aktywność Słońca powoduje, że do Ziemi dociera więcej promieniowania kosmicznego, co wzmaga ilość radiacji w wyższych warstwach atmosfery, a to nie jest korzystne dla satelitów i astronautów.

Według prognoz NOAA i NASA dla trwającego cyklu słonecznego obecne minimum słoneczne potrwa do kwietnia 2020 (+/- 6 miesięcy), a następnie nowe maksimum słoneczne rozpocznie się w lipcu 2025 r. Oznacza to, że niska liczba plam i tak słaba aktywność słoneczna może trwać jeszcze przez jakiś czas.

Jednak jeśli naukowcy się mylą i plamy nie wrócą do 2025 roku, to może się okazać, że będziemy musieli stawić czoła minimum słonecznemu trwającemu kilkadziesiąt lat, co biorąc pod uwagę przykłady historyczne, może w zdecydowany sposób ochłodzić ziemski klimat. Wtedy może się okazać, że zamiast zwalczać, będziemy marzyć o globalnym ociepleniu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.