Czy cukrzycą, otyłością i rakiem można się zarazić?

Cukrzyca, otyłość i nowotwory mogą być przekazywane drugiemu człowiekowi mimo tego, że są uważane za niezaraźliwe – twierdzą naukowcy z Kanadyjskiego Instytutu Badań Zaawansowanych, informuje Focus.de.

Rozwój nowotworów jest obecnie związany z predyspozycjami genetycznymi, czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Jednak według jednego z autorów badania, profesora Bretta Finlaya, rak i inne choroby mogą być przenoszone przez mikrobiomy.

Mikrobiom to ogół mikroorganizmów, które istnieją w organizmie, w tym na skórze. Należą do nich pożyteczne bakterie, a także grzyby i wirusy.

Wnioski kanadyjskich naukowców opierają się na trzech czynnikach: w trakcie badań odkryli, że mikrobiom onkologicznych pacjentów, osób z cukrzycą lub chorobami układu krążenia różni się od mikrobiomu zdrowych ludzi. Z eksperymentów laboratoryjnych wynika, że przeniesienie takiego zmienionego mikrobiomu do zdrowego organizmu prowadzi do infekcji.

Ponadto naukowcy udowodnili, że mikrobiom może być przekazywany drugiemu człowiekowi poprzez bliski kontakt. Na przykład okazało się, że drobnoustroje jelitowe małżonków były do siebie bardzo podobne, ale bardzo różniły się od dalekich krewnych. „Jeśli podsumujemy te fakty, to wiele chorób, które tradycyjnie nie są klasyfikowane jako zakaźne, może być jednak zaraźliwych” – powiedział Brett Finlay.

23 stycznia rosyjski dietetyk Michaił Ginzburg powiedział, że otyłość może być zaraźliwa – poprzez zachowania naśladowcze. Jego zdaniem mieszkający razem ludzie często kopiują wzajemnie swoje zachowania.

Z kolei niemieccy naukowcy twierdzą, że nieszkodliwe przyzwyczajenia i nieoczywiste czynniki mogą sprowokować rozwój nowotworu. Na przykład osoby, które lubią siedzieć blisko iluminatora w samolocie, mogą mieć podwyższone ryzyko zachorowania.

Źródło: pl.SputnikNews.com