Czy biała farba jest rasistowska? Wkrótce się dowiemy!

Opublikowano: 21.01.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2214

Norweski Uniwersytet w Bergen bada to zagadnienie, pytając, w jaki sposób estetyka białej farby pomogła przyczynić się do supremacji białych i pomogła „wybielić świat”.

„Białość jest nie tylko kulturowym i społecznym warunkiem związanym z kolorem skóry, przywilejami i systematycznym wykluczeniem, ale materializuje się wszędzie wokół nas” – czytamy w podsumowaniu badania. „Chociaż Norwegia nie należy do grona byłych potęg kolonialnych, ten projekt pokaże, w jaki sposób kraj ten odegrał wiodącą rolę na świecie w ustanowieniu bieli jako nadrzędnego koloru” – napisano – „gdyż do tej pory jednak ta historia była mniej znana naukowcom i opinii publicznej”.

Badanie nad bielą i farbą, nazwane NorWhite, analizuje opracowany w Norwegii pigment do farby, biel tytanową, z „historycznej, estetycznej i krytycznej” perspektywy, aby określić, w jaki sposób upowszechnienie tego koloru przyczyniło się do „transformacji społecznej”, oraz w jaki sposób innowacja ta doprowadziła do „ogólnoświatowych konsekwencji”.

Norweska Rada ds. Badań, agencja rządowa, finansuje badanie przeprowadzone przez profesora nadzwyczajnego i historyka Uniwersytetu w Bergen, Ingrid Halland, poprzez grant w wysokości 12 milionów koron norweskich (około 1,2 miliona dolarów amerykańskich) w celu zbadania historycznego dziedzictwa koloru farby, jego pochodzenia w Norwegii. „Ogólnym celem NorWhite jest krytyczne i wizualne zbadanie kulturowych i estetycznych warunków wstępnych złożonej i niezbadanej części norweskiej technologii i historii innowacji, która – jak twierdzi ten projekt – uczyniła świat bielszym” – czytamy w opisie.

Badanie Uniwersytetu w Bergen jest tylko najnowszym przykładem wokistowskich analiz „białości” w szkolnictwie wyższym.

W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku szkoły publiczne w Los Angeles narzuciły ideę, że „zasługa” i „indywidualizm” to pojęcia wywodzące się z „białości” i należy je kwestionować.

Fox News Digital uzyskał w zeszłym roku dokumenty od rządowej grupy kontrolnej Judicial Watch wskazujące, że Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point była również jedną z instytucji, które w zeszłym roku wzięły „białość” na celownik za sprawą programu nauczania opartego na krytycznej teorii rasy.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 21.01.2023 18:18

    ,,Kretynizacja,, postępuje….

  2. Baltazar Bombka 21.01.2023 19:02

    Czy Norwegia będzie malować snieg na czarno? Trochę tego będzie. No ale, czego się nie robi, żeby nie urazić uczuć mniejszości.

  3. Doctor Who 29.01.2023 20:55

    Rasizm to zmyłka. Powierzchownie odnosi się do relacji krajów kolonizujących do narodów okupowanych. Znaczenie rasizmu przeciągniete na kolor rasy zupełnie zaburza jego żródło. Co skolonizowali Norwedzy i komu są wskutek tego coś winni ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.