Czy będą karać za niepublikowanie wyników badań?

Opublikowano: 16.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1894

Rząd i organizacje zrzeszające pacjentów wyrazili zaniepokojenie faktem, że wyniki prawie połowy badań klinicznych w Wielkiej Brytanii nie są publikowane „stanowiąc zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i stanowiąc marnotrawstwo naukowe”.

Komitet Naukowo-Techniczny twierdzi, że zachodzi podejrzenie o selektywne nieopublikowanie lub stronniczość publikacji wyników co zniekształca publikowaną bazę dowodową i stanowi zagrożenie dla rzetelności badań. Wezwano rząd do utworzenia krajowego monitoringu i nakładania sankcji na firmy i instytucje, które nie opublikowały wyników badań naukowych.

Dochodzenie w sprawie rzetelności badań w Wielkiej Brytanii doprowadziło Komitet do wniosku, że Urząd ds. Badań Naukowych w Służbie Zdrowia (HRA) nie podjął wystarczającej ilości działań, aby poprawić wskaźniki raportowania. „Zdumiewająca liczba informacji z badań klinicznych nie jest ogłaszana” – powiedział przewodniczący komisji badającej sprawę. „HRA musi zapewnić egzekwowanie obecnych przepisów i nałożyć surowe sankcje na tych, którzy wydają się uważać za dopuszczalne jest ignorowanie cennych badań. Wiele z tych badań finansowanych jest z pieniędzy publicznych, a podatnik ma prawo oczekiwać, że ci, którzy korzystają z funduszy publicznych, będą przestrzegać zasad i opublikują wyniki badań w całości”.

Strona internetowa śledząca wyniki badań klinicznych pokazuje, że większość firm farmaceutycznych ma dobre wskaźniki raportowania w “rozsądnym czasie”, ale dużo gorzej wygląda to w przypadku uniwersytetów i innych wykonawców.

Public Health England ma trzy zaległe, nieopublikowane badania z 2010-2016 dotyczące szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowych, podczas gdy wiele NHS Trusts ma dużą liczbę nieopublikowanych badań klinicznych. Zgodnie z witryną: Uniwersytet w Manchesterze ma 13 zaległych badań, a szpitale Newcastle upon Tyne oraz Hull i East Yorkshire NHS Trust mają 11 zaległych badań. Kilka lat temu rząd w Anglii wydał 600 mln funtów na Tamiflu, ponieważ wyniki 8 badań klinicznych nie zostały opublikowane.

Według Komitetu, HRA powinna otrzymać finansowanie rządowe w celu ustanowienia krajowego programu kontroli przejrzystości badań klinicznych, w tym sporządzenia jednej oficjalnej listy, które wyniki zostały opublikowane, a które nie. Urząd ds. Ocen Substancji i Produktów Leczniczych powinien również wprowadzić system sankcji mających na celu poprawę przejrzystości, a rząd „powinien planować przyznanie urzędowi regulacji ustawowej uprawnień do nakładania grzywny”.

Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 17.11.2018 11:00

    W te stronę powinien iść polski rząd. Niech zaczną doić krowę której wymiona pękają od mleka…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.