Czy Baranów przewyższy Heathrow?

Według berlińskiego dziennika „B.Z.” Centralny Port Komunikacyjny ma stworzyć ogromną konkurencję wobec nieukończonego lotniska w Berlinie, które miało być wizytówką stolicy Niemiec. Na lotnisko w Baranowie w powiecie poznańskim z Berlina można będzie dojechać szybciej niż do portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem.

Według najnowszych danych nowe megalotnisko pojawi się w 2020 roku, najpóźniej — w 2028 roku. Ma ono rocznie obsługiwać do 100 mln podróżujących.

Ambitny projekt Warszawy wzbudził już zainteresowanie ze strony społeczności międzynarodowej i przedsiębiorców. Świadczy o tym również statystyka. Polska uplasowała się na drugim miejscu światowego rankingu pod względem korzyści dla inwestorów i prowadzenia biznesu. Napisał o tym na „Twitterze” premier Mateusz Morawiecki: „W CEOWORLD Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu, a także siódmym krajem najbardziej przyjaznym start-upom. Są to wyróżnienia o tyle cenne, że przyznawane na podstawie opinii przedsiębiorców i kadr kierowniczych. Dziękujemy!”

Niemniej jednak w czerwcu mieszkańcy gminy Baranów zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Na pytanie: „Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?” 84 procent uczestników głosowania odpowiedziało „nie”.

„Rozumiem opór tych osób, dla których jest to całkowita zmiana sytuacji życiowej. Mało tego, nie bardzo wierzę też, że jest to projekt potrzebny ze względów ekonomicznych, bo on będzie bardzo, bardzo kosztowny. Jeżeli Berlinowi nie udało się uruchomić hubu lotniczego — to opóźnienie jest już kilkuletnie, to dlaczego ma się udać tutaj, w Polsce przy niewspółmiernie gorszym skomunikowaniu?— nie rozumiem tej inicjatywy i jak już mówiłem interpretuję ją jako czysto polityczną, a nawet propagandową” — powiedział w rozmowie ze Sputnikiem dr Cezary Kalita.

Natomiast według słów Bena Hodghesa, byłego dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie, BER przyniósłby Polsce nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa w regionie. „Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO i co ma na myśli Unia Europejska w dyskusjach o mobilności wojsk i ich przerzucie. Patrzę na CPK również ze względu na jego wojskową użyteczność dla wszystkich Europejczyków” — powiedział Hodges. Takie podejście wywoła uzasadniony niepokój ze strony sąsiadujących z Polską państw, w tym Rosji.

Źródło: pl.SputnikNews.com