Czy ​​banany są radioaktywne i groźne dla zdrowia?

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1534

Słowo „promieniowanie” wywołuje u wielu prawdziwy strach. Nic w tym dziwnego, bo w filmach fabularnych często pokazujemy, jak promieniowanie czyni z ludzi mutantów – a przynajmniej powoduje rozwój śmiertelnych chorób. W rzeczywistości promieniowanie otacza nas wszędzie, ponieważ nawet skały zawierają niewielką ilość pierwiastków promieniotwórczych. Być może słyszałeś, że nawet zwykłe banany, które są dostarczane z ciepłych krajów, mają radioaktywność. W ramach tego artykułu proponujemy raz jeszcze przypomnieć, czym jest promieniowanie, a także dowiedzieć się, które produkty mają aktywność radiacyjną. Czy banany mogą powodować mutacje, czy nie mamy się czego obawiać?

Promieniowanie to dowolne przenoszenie energii w postaci fal elektromagnetycznych lub cząstek subatomowych. Nie każde promieniowanie jest w stanie zaszkodzić ludzkiemu organizmowi. Warto obawiać się promieniowania jonizującego, które składa się z promieni lub cząstek, które mogą odrywać elektrony od atomów i cząsteczek. W ten sposób promieniowanie jonizujące uszkadza komórki organizmu i prowadzi do zniszczenia DNA.

W wielu produktach spożywczych znajdują się pierwiastki radioaktywne. Kiedy człowiek je banana, do jego organizmu wnika minerał potas, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu komórek oraz tworzeniu tkanek nerwowych i mięśniowych. Wraz z nim osoba zużywa niewielką ilość radioaktywnego potasu-40. Im więcej potasu dostaje dana osoba, tym więcej otrzymuje promieniowania. Ale dawka jest zawsze znikoma i nie może wyrządzić żadnej szkody organizmowi.

Nawet jeśli osoba zje kilkanaście bananów na jednym posiedzeniu, nie zostanie poszkodowana przez promieniowanie. Najprawdopodobniej pojawią się problemy z trawieniem, ale potas-40 nie zrobi nic złego. Według naukowców 100 gramów bananów zawiera około 400 miligramów potasu. To mniej niż w suszonych owocach, których 100 gramów zawiera do 1200 miligramów potasu. Pod względem zawartości potasu banany są porównywalne z marchewką (320 mg), ziemniakami (425 mg) oraz wieloma innymi warzywami i owocami. Radioaktywny potas-40, który dostaje się do wnętrza ciała, jest łatwo wydalany z organizmu. Uważa się, że aby otrzymać niebezpieczną dawkę promieniowania z banana, trzeba zjeść co najmniej 250 tysięcy owoców.

Należy zauważyć, że przy radioaktywnym skażeniu środowiska niektóre artykuły spożywcze pochłaniają niebezpieczne substancje i stają się niebezpieczne. Uważa się, że marchew, kapusta, jabłka, grzyby, ryby i wszelkie mięso pochłaniają najwięcej radionuklidów w sytuacjach awaryjnych. Narażenie na promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne, gdy pochodzi z wnętrza ciała – przy narażeniu zewnętrznym odzież przynajmniej trochę chroni człowieka. A w środku substancje radioaktywne stale oddziałują na komórki i trudno jest je zatrzymać. W przypadku skażenia promieniowaniem żywność staje się zagrażająca życiu.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 09.11.2022 14:50

    Już rzadko zdarza się żeby w sklepach w Polsce były normalnie smakujące, smaczne banany. To co się przysyła do Polski to są raczej jakieś banany pastewne może przeznaczone na pasze dla zwierząt albo tym podobne zastosowania, a nie do jedzenia dla ludzi – często są po prostu wstrętne w smaku a większość konsumentów niestety chyba się do tego przyzwyczaiła! To samo dotyczy innych owoców, np pomarańcze często się po prostu nie da jeść albo może zawierają w sobie smaczny sok, ale to też raczej do zastosowania przemysłowego, do przerabiania na soki itd. W Polsce jest empirycznie i stwierdzone przez ekspertów, że jest najgorsza żywność w Europie ale do tego żywność normalnie nie nadająca się do jedzenia jest wymieszana z żywnością dobrej jakości co powoduje, że schemizowana i często paskudna w smaku żywność całkiem dobrze się sprzedaje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.