Czy aktorzy głosowi stracą pracę na rzecz sztucznej inteligencji?

Opublikowano: 13.02.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2807

Kilka lat temu firma Adobe zaprezentowała program komputerowy, który na bazie minutowego nagrania głosu był w stanie sklonować głos dosłownie każdego człowieka. Firma ostatecznie jednak wycofała się ze sprzedaży oprogramowania ze względów prawnych i możliwości oczywistego naruszania praw lektorów, aktorów, osób publicznych czy polityków.

Oto jak działa oprogramowanie klonujące głos z 2016 roku…

Obecnie, wraz z rozwojem oprogramowań opartych na sztucznej inteligencji takie programy są już dostępne w sieci. Elevenlabs, jedna z firm zajmujących się tą technologią, udostępniła płatną usługę klonowania głosów. Po wgraniu próbek głosu dowolnej osoby można zsyntetyzowany głos wykorzystać do czytania dowolnego tekstu.

Oprogramowanie w oczywisty sposób może wyprzeć z rynku lektorów, aktorów głosowych, czy w dalszej drodze piosenkarzy. Kto nie chciałby za kilka dolarów wykorzystać głosu znanego aktora do reklamowania swojego produktu?

Oto wygenerowana przez AI synteza mowy i wideo…

Na pewno tego typu tanie oprogramowanie wyprze już kompletnie z rynku pracowników telemarketingu. Byłoby to zgodne z opublikowanym osiem lat temu badaniem analizującym zmiany na rynku pracy w kontekście automatyzacji, gdzie lista kończyła się właśnie „telemarketerami”.

Być może zaskakujące jest, że rozwój tej technologii również zagraża branży rozrywkowej, która czerpie duże profity ze sprzedaży głosów do filmów, reklam, i innych mediów.

Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. shkshk 13.02.2023 13:38

    Jeszcze bardzo daleko do momentu gdzie obrazy generowane przez AI będą wyglądały naturalnie. Mam wrażenie, że obecnie postacie gier wideo są bardziej naturalne niż to co jest przedstawione na filmach.
    A aktor który byłby parodiowany przez AI w reklamie to na pewno zażąda odszkodowania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.