Grupa Vectra wciąż blokuje nasz portal

Opublikowano: 26.07.2022 | Kategorie: Komunikaty

Liczba wyświetleń: 4153

Jeden z naszych użytkowników od 2 dni może wchodzić na nasz portal w sieci Play bez problemu – jakby w sieci tej zdjęto blokadę. Dostałem też 2 podobne wiadomości dotyczące sieci Orange.

Od 2 dni w statystykach widać niewielki narastający wzrost wejść. Wczoraj było 7194, a w ciągu ostatnich 3 tygodni średnio ok. 6000. Dzisiaj o godz. 10.00 liczba wejść wyniosła 2377.

U mojego dostawcy – w Vectrze – portal jest nadal blokowany.

Moja skarga na ABW do WSA w Warszawie dotarła do sądu 14 lipca i czeka w I wydziale na numeru sygnatury akt. Skarga dotyczy żądania zablokowania naszego portalu w sieci Play (tylko tak można było to „ugryźć”, gdyż decyzja o blokadzie portalu ABW do dziś nie została mi przekazana, mimo pisma do ABW, aby mi tę decyzję przekazali).

Na początku lipca wysłałem wniosek do ABW i Departamentu Telekomunikacji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o odblokowanie portalu. Może pozytywnie go rozpatrzono?

Wiem, że małe sieci internetowe mogą nie posiadać swoich serwerów DNS i korzystać z zagranicznych (cenzura w nich nie działa), a w wielkich sieciach jak Orange serwery DNS są czasami formatowane po awariach lub stawiane nowe i niektórzy mają szczęście na nie trafić (ale wtedy blokada po jakimś czasie wraca).

Myślę, że są 4 możliwe wyjaśnienia:

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie do czasu rozpatrzenia skargi kazał odblokować portal.

2. ABW lub osoba decyzyjna w rządzie pozytywnie rozpatrzyła mój wniosek o odblokowanie portalu.

3. Decyzja o blokadzie portalu, której mi nie dostarczono, mogła być czasowa – 90 dni blokady – i teraz wygasła (zablokowano nas ok. 27 kwietnia).

4. Błąd techniczny lub coś innego.

Pytanie do wszystkich użytkowników – czy Wasz dostawca internetu nadal blokuje Wam nasz portal?

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

17

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

33 komentarze

 1. Admin WM 26.07.2022 09:58

  Dostałem takiego maila od naszej czytelniczki Anety:

  „Witam, od dnia dzisiejszego Orange nie blokuje mi dostępu do Waszej witryny.
  Mogę znowu przeglądać na telefonie bez problemów”.

 2. Admin WM 26.07.2022 10:40

  Kolejne informacje od użytkowników – w T-Mobile i Lajt Mobile (Plus) odblokowali, w Multimediach i w Internetii nie odblokowali. Kolejna osoba potwierdza zdjęcie blokady w Play.

 3. galactic 26.07.2022 10:54

  U mnie w robocie jest internet od lokalnego dostawcy i od początku nie było problemu z wyświetlaniem strony.

 4. Virgo_Snake 26.07.2022 10:55

  Dzień dobry
  Potwierdzam że od dziś mogę przeglądać
  Oraz logować się do portalu T-Mobile
  Odblokowali
  👍👍👍😁

 5. Jolanta Góralska 26.07.2022 12:02

  Wczoraj wieczorem (25.07.22) bez większego przekonania o powodzeniu spróbowałam wejść na adres WM starym sposobem (Orange) i EUREKA! Zaraz przekazałam dalej, bo ta nowina jest jak radość z deszczu po upalnej fali. Oby wróciła statystyka z lepszych dni.

 6. Admin WM 26.07.2022 13:57

  Na razie statystyka nie poszybowała w górę, dzisiaj będzie podobna liczba wejść jak wczoraj (czyli ok. 7000). Możliwe, że dlatego, że straciliśmy wielu „nietechnicznych” użytkowników, którzy sądzili, że portal zakończył działalność. Teraz trzeba będzie jakoś do nich dotrzeć z nowiną, a przy okazji edukować co robić w podobnych sytuacjach w przyszłości. Nie wszyscy dostawcy internetu zablokowali nasz portal tego samego dnia, więc w drugą stronę będzie podobnie. Trzeba poczekać 3-4 dni.

 7. MvS 26.07.2022 15:01

  UPC też już nie blokuje.

 8. replikant3d 26.07.2022 16:20

  Admin. Jesteś tylko niewielką ,,płotką,, która za bardzo nie zaszkodzi ich planom. Dlatego odpuścili. To było tylko ostrzeżenie. Przypuszczam że w przy obecnym napięciu społecznym wolą nie ryzykować kolejnej afery.To nie powód do radości tylko do obaw. Widocznie są tak pewni swego że im nikt nie przeszkodzi. I pośrednio wskazuje że szykują coś naprawdę paskudnego.Gdyby było inaczej zablokowali by portal permanentnie.

 9. agama 26.07.2022 16:31

  U mnie też chodzi na Play, wcześniej blokada.

 10. Virgo_Snake 26.07.2022 17:13

  Od dzisiaj w południe nie działa…
  Został zablokowany przez T-Mobile portal blogowy
  Neon24.pl
  Tylko VPN albo takie same tricki jak tutaj
  żeśmy stosowali
  8.8.8.8 albo 8.8.4.4 dają radę
  Ciuciubabki ciąg dalszy
  Pozdrawiam

 11. MasaKalambura 26.07.2022 17:37

  Orange zwolniły Wolne Media, gratulacje!

 12. Admin WM 26.07.2022 17:59

  @Virgo_Snake

  Neon24.pl blokowany jest od marca 2022 r. w NASK. Kupili kilka innych domen – międzynarodowych – neon24.tv, neon24.info – ale są blokowani na DNS-ach tak jak nasz portal. Wiele stron wciąż jest blokowanych, ale podobno odblokowali też babylonianempire.wordpress.com.

  Trzeba potraktować zdarzenie jak ostrzeżenie i przygotować się na podobne w przyszłości. Na razie wymyśliłem, by stworzyć alarmową listę mailingową dla osób, które chciałyby dostać mailem powiadomione, gdyby tak się kiedyś stało (np. gdyby strona musiała zmienić adres www). A przede wszystkim ciągle edukować użytkowników (zwłaszcza nowych i powracających) ws. DNS-ów. Macie inne pomysły?

 13. Irfy 26.07.2022 18:37

  U mnie faktycznie strona wróciła, ale odkryłem to właściwie przez przypadek, bo i tak siedzę na VPN. Po prostu “nagle” znów zaczęła działać na komórce, gdzie nie chciało mi się go instalować. Co do blokad w przyszłości, należy być wręcz pewnym, że nastąpią. Zgodnie z tym, co mówią w zagranicznych mediach, nawet tych “głównego nurtu”, strony oparte na word-pressie są z definicji uznawane za “moskiewskich agentów”. Stąd od czasu do czasu dochodzi do ich blokowania. W tym wypadku blokada miała chyba cel odstraszający, gdyż nawet strony, których blokada nie dotknęła, wyraźnie przerzuciły się na treści co najmniej “niekontrowersyjne”.

 14. woma123 27.07.2022 00:29

  HI

  Myślę że ktoś tam na “górze” po prostu ktoś się zorientował, że Rubikon został przekroczony, i dał sygnał aby usunąć blokad. Wszystko tak cicho jak ich nałożenie. Jednak następny krok w ograniczaniu wolności został zrobiony. Przetestowano blokowanie nieprzyjaznych (czy tylko nieprzychylnych) stron, i nic się nie stało! Żaba się nie zorientowała, że temperatura wody wzrosła już do 70 stopni, i niebawem się ugotuje (bo przecież ktoś podkręci w końcu kurek do 100 stopni). Władza zdobyła bezcenną wiedzę. Internet w najmniejszym stopniu nie zareagował na wprowadzone ograniczenia. Zatem idziemy dalej! Ale dokąd?

  DuDuS

  PS. Próbowałem kilka razy wytłumaczyć wydaje się rozsądnym i wykształconym ludziom, ze nakładane są blokady stron, i to jest już normalna cenzura. Niestety. Nie dotarło! Jestem załamany.

 15. Fenix 27.07.2022 06:37

  Strona WM została odblokowana

 16. Piron 27.07.2022 06:54

  Virgin Mobile sprawdzałem wielokrotnie i okazało się że jako jedyni nigdy nie blokowali WM, jednak ostatnio dostałem od nich wiadomość że zostali przejęci przez P4 więc w przyszłości może się to zmienić

 17. Admin WM 27.07.2022 08:07

  @woma123

  Jest jeszcze gorzej – nie tylko wielu obywateli olało blokadę niezależnych portali, bo nie nie zablokowano ICH ulubionych stron, ale wręcz ucieszyło się i pochwaliło.

 18. GregPel 27.07.2022 09:59

  Nareszcie.
  Ta blokada tylko doda nam sił

 19. Admin WM 27.07.2022 10:22

  To był nie tylko test dla nich, ale także dla nas. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski.

 20. Szwęda 27.07.2022 16:57

  No tak, dzisiaj jest, a jutro może znowu nie być. Swoja drogą są podobne serwisy, które po jakimś tam chwycie cały czas działały, była chyba zmiana domeny, przekierowanie czy coś, nie znam się ale przerw nie było i proxy nie było potrzebne (nowyekran24) – przy okazji polecam!

 21. Admin WM 27.07.2022 19:58

  „Nowy Ekran”, a właściwie NEon24.pl ma identyczne problemy z blokadą i ucierpiał bardziej od „Wolnych Mediów”. Domenę .pl zablokowali w NASK i stracili tysiące użytkowników. Kupili nowe domeny z końcówkami międzynarodowymi, ale nie potrafili powiadomić o nich użytkowników bez kont, czyli zwykłych odwiedzających. Zanim Google pokaże w wynikach wyszukiwarki nową domenę, ABW już ją zdąży zablokować na DNS-ach. Kluczowe jest nie jak przetrwać, bo co komu po stronie, którą odwiedza np. 100 osób zamiast dotychczasowych 10 000, ale jak przetrwać szybko odzyskując ruch na stronie.

  Też rozważałem kupno nowej domeny, ale po kilku dniach przeprowadzki ABW znów by ją zablokowała. Zablokowane strony bez polskich końcówek lepiej sobie radzą od tych z końcówkami .pl. Np. WiciPolskie.pl po blokadzie kupiły domenę Wici-Polskie.pl z myślnikiem, którą zablokowano po 1-2 tygodniach.

  Myślę, że trzeba działać na kilku frontach:
  – mailing do czytelników zarejestrowanych + zapisanych na awaryjną listę mailingową (trzeba ją utworzyć)
  – zachęcanie użytkowników do subskrybowania kanałów WM w mediach społecznościowych, gdzie można zdobyć od razu informacje
  – informować użytkowników o miejscach w sieci, gdzie mogą się doinformować (np. ziom.top)

  Stosowałem też kilka własnych patentów, ale nie będę się nimi chwalił, bo czyta nas ABW.

  Problem z cenzurą polega nie na tym, jak uruchomić stronę pod nową domeną lub na nowym serwerze, ale jak z informacją o zmianie domeny dotrzeć do starych i nowych użytkowników zanim strona upadnie z braku czytelników i darczyńców.

 22. Irfy 27.07.2022 20:10

  Na stronie można zamieścić regularnie aktualizowaną listę darmowych VPN-ów. Sam korzystam z płatnego, wychodząc z założenia, że tak naprawdę to nic nie jest “darmowe” i za taką usługę tak czy inaczej trzeba zapłacić. W najlepszym razie wyświetlaniem reklam, w najgorszym – danymi osobywymi. Jednak zawsze warto mieć alternatywę.

  Być może warto by rozważyć przyznawanie każdemu, kto wpłacił cokolwiek na konto WM statusu “abonenta”. Taki użytkownik otrzymywałby od strony oficjalny mail, że oto został jej abonentem i w związku z tym przysługuje mu prawo (za które zapłacił) do dostępu do treści oferowanych przez stronę. Pozostałym też ono przysługuje, ale chodzi wyłącznie o kwestię formalną. W ten sposób niektórzy czytelnicy stawaliby się “abonentami”, dzięki czemu również oni mogliby występować z oficjalnymi roszczeniami o przywrócenie usługi, za która przecież “zapłacili”. Ponadto i oni i właściciel portalu mogliby się domagać wyjaśnień, dlaczego pozbawiono ich dostępu do towaru, za który zapłacili (a właściciel, dlaczego nie może świadczyć abonamentowej usługi). Umocniłoby to również “pozycję negocjacyjną” WM. Ale to tylko luźna koncepcja.

 23. woma123 27.07.2022 22:53

  @Admin WM

  Niestety i ja zauważyłem u niektórych moich interlokutorów można by powiedzieć zadowolenie z zablokowania WM oraz innych stron z uwagi na (jak twierdzili) prorosyjską propagandę szerzoną przez te strony. Dasz wiarę Adminie! I tu muszę sie niestety w pełni zgodzić ze zdaniem wyrażonym przez

  @Irfy

  Moim zdaniem pomysł super. Jak za cos zapłaciłem to słusznie mi sie że tak powiem należy. Inna sprawa że przecież w Play też zapłaciłem za nieograniczony (poza stronami hazardowymi – pierwszy krok został zrobiony) dostęp do internetu, i co? Mogę sobie do nich pisać i dzwonić, ale to nic nie zmieni. Powiedzą/napiszą żebym się zwrócił do właściciela domeny (czyli w przypadku WM do Admina) o zwrot pieniędzy. Tyle ugramy. A to że nas “podpie…lą” do ABW to już inna sprawa. A oni nie zapominają. “Pan Bóg wybacza, ABW nigdy!” Prędzej czy później każdego wymacają, jak mnie za działalność wywrotową “komuniści” po skończeniu studiów. Już kiedyś o tym pisałem więc się nie będę powtarzał.

  Reasumując. MATRIX kochani. MATRIX!

  DuDuS

 24. Fenix 28.07.2022 07:41

  Brak aktualnej strony, coś jest nie tak ?
  Teraz jest OK . ziom podajesz to aktualizuj.

 25. Admin WM 28.07.2022 07:47

  Wczoraj na WM weszło 7826 unikalnych użytkowników. Czyli o 300 więcej niż przedwczoraj i 700 więcej niż przedwczoraj. Statystyka powoli rośnie, ale daleko jeszcze do dawnego minimum 10 000.

  @woma123

  Niestety, PiS podzielił Polaków. Zniknęła solidarność narodu znana z protestów przeciwko ACTA, gdy wszyscy protestowali przeciwko ograniczaniu internetu. A teraz wystarczyło zaszczepić im np. idee walki z covidem i pojawili się covidianie (zwani też covidiotami) którzy teraz ewoluowali i można ich rozpoznać po używaniu zaimka „w” zamiast „na”. Oni się ucieszyli z blokowania stron krytykujących wcześniej pandemię i preparaty mRNA, a teraz są głęboko zaangażowani emocjonalnie w wojnę z Rosją. Nawet jak wyłączą im zimą prąd i nie będą mieli co jeść, będą wierzyć, że cierpią w imię większego dobra. Będą zaciskać pasa, zaciskać zęby, grzać się przy świecach, ale nie przejrzą na oczy. Mentalność małych, naiwnych i upartych dzieci, które muszą mieć rację nawet gdy jej nie mają. I aby ją mieć, popierają cenzurowanie tych, którzy zwracają im uwagę, że się mylą. Są to osoby niereformowalne – ogłupione, uparte, nienawistne i zaślepione. O mentalności Kalego. Chcą narzucać wszystkim swoje poglądy nie wysłuchując cudzych. Uświadamianie ich jest jak rzucanie grochem o ścianę lub walka z wiatrakami.

  @Fenix

  O co chodzi z niedziałającą stroną?

 26. Harnas22 28.07.2022 19:53

  Beskid Media dość długo nie blokował, a teraz chyba od 2-3 tygodni nie ma blokady.

 27. Aida 28.07.2022 22:31

  Działa w Orange. Ale dużo nowych nicków widzę 🙂

 28. Fenix 29.07.2022 07:05

  Strona zawiesiła się na 26.07,i ani rusz , po chwili było dobrze. Przepraszam zioma.

 29. Admin WM 29.07.2022 08:00

  Vectra, Multimedia i kilku innych większych operatorów internetu wciąż blokuje nasz portal. Odblokowywanie u kolejnych operatorów powinno skutkować rosnącą liczbą wejść co najmniej do minimalnego poziomu sprzed blokady, a tymczasem statystyka przestała rosnąć, a nawet spadła o 400 wejść (przedwczoraj 7826 wejść, wczoraj 7474). To oznacza, że 28 lipca żaden kolejny operator nie odblokował portalu.

 30. Szwęda 29.07.2022 17:49

  Dlaczego zaraz od razu “prorosyjska propaganda” – ja przykładowo się szczerze przyznaję do sympatii wobec Rosji, co nie wolno? A neobanderowską i noefaszystowską upadlinę wolno miłować jak robi to większość polskojęzycznych mediów a także miliony przepranych mózgowo Polaczków, którzy robią to chyba nieświadomie ale to ich nie usprawiedliwia!?…

 31. hanz3335 30.07.2022 11:01

  Nie tylko PIS stosuje cenzurę PO także takie portale jak WP czy INTERIA GW
  TVN ETC. wręcz słyną z niej np. w komentarzach etc.. Portale niezależne są niszczone przez jednych i drugich bo prawda jest im nie na rękę. Obywatel ma siedzieć cicho i płacić na kłamców i taka jest rzeczywistość tzw. Polskiej pseudo demokracji.

 32. Admin WM 31.07.2022 08:16

  T-Mobile, Polkomtel (Plus), Play, UPC, Orange nas odblokowały, a Grupa Vectra wciąż nas blokuje.

  Licznik wejść przestał rosnąć, a wczoraj spadł poniżej 7000 co oznacza, że zakończył się proces odblokowywania portalu, nie licząc Grupy Vectra (m.in. Multimedia i inne firmy powiązane z Vectrą). Jeśli znacie nazwy innych firm, które wciąż nas blokują – napiszcie. Spróbuję do nich napisać i zapytać o powód dalszej blokady.

  Unikalne wejścia zliczane wg IP (w soboty jest tygodniowe minimum):
  16 (sobota) – 5364
  17 – 5601
  18 – 6247
  19 – 5930
  20 – 5726
  21 – 6525
  22 – 6549
  23 (sobota) – 6086
  24 – 6324
  25 – 7194
  26 – 7553
  27 – 7826
  28 – 7474
  29 – 7253
  30 (sobota) – 6383

  Jak widać, po odblokowaniu w Orange, Plus, T-Mobile, Play i UPC liczba wejść unikalnych adresów IP wzrosła o ok. 1000 dziennie. Wygląda na to, że, straciliśmy ponad 4000 stałych czytelników, którzy są nietechniczni i nie wiedzieli jak obejść blokadę (mogą myśleć, że portal został zlikwidowany). Być może po odblokowaniu Vectry powróci dodatkowe ok. 500 użytkowników i będzie czasami ponad 8000, ale magiczna granica 10 000 unikalnych wejść dziennie będzie trudna do przekroczenia (a było to minimum przed blokadą, średnia była ok. 12 000).

  Nie wiem, jak dotrzeć z informacją do dawnych czytelników, że mogą ponownie odwiedzać nasz portal. Jeśli ich znacie – proszę dać im znać.

  PS. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nadał już skardze na ABW numer sygnatury akt. Teraz trzeba czekać na dalszą decyzję sądu.

 33. replikant3d 03.08.2022 19:36

  Netia wreszcie odpuściła. Blokada zniknęła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.