Cztery dni pracy w tygodniu to już pewnik?

Opublikowano: 12.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4593

Nie ma odwrotu od dążenia do skrócenia czasu pracy. Taki wniosek płynie z raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak informuje PulsHR.pl, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła raport „Monitoring trendów w innowacyjności”. Jednym z elementów, na jakie wskazali jego autorzy, jest skrócenie czasu pracy, które traktowane jest jako jeden z kroków do dochodzenia do zrównoważonej gospodarki. Krótszy wymiar pracy sprzyja zmniejszeniu bezrobocia, śladu węglowego oraz zwiększeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co prowadzi do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, a także utrzymania lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Koncepcja ta, choć nie jest już nowa, coraz chętniej stosowana jest nie tylko w firmach, ale także testowana na szeroką skalę. W 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania.

Jak wskazują autorzy raportu, skrócenie czasu pracy ma wspierać dążenie do zrównoważonego rozwoju – w założeniu ma ono bilansować potrzeby ludzi, środowiska i samej gospodarki.

Ośmiogodzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce już ponad 100 lat. Ustanowiono go w 1918 r., a dekret wprowadzający to rozwiązanie podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Obowiązkowo pracowano wówczas również w soboty. Dopiero 21 lipca 1973 r. Polacy po raz pierwszy w historii nie poszli do pracy w co drugą sobotę.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 12.01.2023 16:32

    Tutaj to nie przejdzie…,,janusze biznesu,, podniosą jazgot .Skrócenie czasu pracy, to zmniejszenie wyzysku. Zobaczycie jaki będzie wysyp argumentów ,,przeciw,,. No, ale pomarzyć można..

  2. Stanlley 13.01.2023 10:32

    @replikant3d nie chodzi tu a januszów. Jest kilka celów. Najważniejszy – zrównoważona gospodarka – jak to należy tłumaczyć? Masz być biedny dla dobra klimatu – i oczywiście korporacji, bogaczy co na szczyty klimatyczne każdy swoim samolotem przylatuje..

    Drugi cel – usprawiedliwienie biedy – mniej pracujecie to nie dziwcie się żeście biednymi.

    Trzeci cel – umocnienie korporacji. Lokalne firmy nie mają zapasów gotówki a i tak są szarpane od 3 lat – a to david19 , a teraz potwornymi marżami za energię by finansować wojnę.

  3. Stary Kulas 13.01.2023 13:42

    W nowym kodeksie pracy (właśnie wprowadzanym) jest zapisany 4-ro dniowy tydzień pracy z 35 godzinami tygodniowo. Zakazuje się zmniejszenia w związku z tym wynagrodzeń, ale… nie zabrania się rezygnacji z podwyżek.
    PS. Ciekawe co za “geniusz” matematyki wymyślił, że 8×4 to 35.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.