Czołgi Abrams – zawsze chciałem mieć takie coś…

Opublikowano: 15.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2421

Najpierw przez tydzień słuchaliśmy monologów opozycji o tym, jak PiS intencjonalnie skłóca nas z Ameryką i wiedzie w stronę Rosji. A potem prezes Kaczyński osobiście wystąpił na zalanym żarem placu w Wesołej i powiedział, że przeciwko Rosji kupi od Ameryki 250 czołgów za 23 miliardy złotych. Szach i mat. Tylko, na miłość boską, to nie są szachy.

Z wicepremierem do spraw bezpieczeństwa łączy mnie to, że nic nie wiem o czołgach. Mogę więc podjąć partnerską polemikę.

Najsupernowocześniejsze

Pan premier był łaskaw powiedzieć, że czołgi Abrams są „najnowocześniejsze na świecie”,„supernowoczesne” i w „najnowszej wersji”, a także, że są „w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, a także prowadzić walkę”. Trzymając się tego precyzyjnego militarnego języka dodam, że są to czołgi superciężkie oraz superdrogie, a także superniepotrzebne w polskiej armii, która ma już i najbardziej rozpowszechnione w Europie Leopardy, i nasze krajowe Twarde, z których ponoć byliśmy bardzo dumni. Kupując sprzęt amerykański wyłączamy się z harmonijnej współpracy z innymi siłami europejskimi i zamykamy sobie drogę do rozwoju i modernizacji krajowego przemysłu ciężkiego sprzętu.

Gorzej, że te absurdalne 23,3 mld złotych, wywalone na sprzęt, którego nigdy nie użyjemy do walki, najwyżej do parad na 11 listopada, to pieniądze, które nie będą pochodziły z już i tak absurdalnie rozdętego budżetu MON. Tonem naraz dumnym i uspokajającym – typowym dla nastolatków, niesłusznie podejrzewanych przez rodziców o oblanie klasówki – minister Błaszczak zaanonsował: „Uprzedzę jakieś wątpliwości i pytania: to są dodatkowe pieniądze. Kupienie czołgów Abrams nie odbędzie się kosztem innych programów zbrojeniowych”. Powiedzenie tego najwyraźniej sprawiło mu wielką przyjemność, bo ta sama informacja – o dodatkowych nakładach na monstrualne amerykańskie zabawki – padła na tej samej konferencji już dwa razy.

Nie mówmy o szczegółach

Żeby było zupełnie ciekawie – prezes Kaczyński, w typowym dla siebie lakonicznym tonie, którego używa, kiedy rozmawia z ludźmi niżej urodzonymi, wyznał: „Jest to, nie ukrywam, drogie przedsięwzięcie – chociaż nie będę mówił tutaj o szczegółach – ale przy dzisiejszej sytuacji naszego kraju, a także różnych możliwościach, które daje światowy rynek finansowy, to jest możliwe do przeprowadzenia”…

Chwila

Jakie „możliwości” daje „światowy rynek finansowy” w sprawie zakupu, którego „finansowanie musi być rozłożone na stosunkowo długi czas”? Nie wątpię, że mają one jakąś mądrą nazwę w rodzaju „Strategiczny Fundusz Lewarowania Strukturalnego Wysokiej Jakości” – ale tak naprawdę będzie to kredyt.

Na bardzo drogi zakup, za który chcemy płacić długo, choć zabawkę musimy mieć zaraz, już, natychmiast – czytaj, w przyszłym roku, czego prezes też nie omieszkał wyjaśnić: „Sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie, chociaż musicie państwo oczywiście pamiętać, że ta najnowocześniejsza broń co nie jest coś, co się kupuje w sklepie, to jest coś takiego, co się zamawia, a potem trzeba poczekać na produkcję”… Toż moje państwo zachowuje się jak panna z reklamy Providenta, która bierze pożyczkę na kombajn śnieżny z RRSO 89,5 procent, po czym radośnie odśnieża podwórko podśpiewując: „Zawsze chciałam mieć takie coś”…

Otwieramy oczy niedowiarkom

Nie wątpię, że zakochani w grupach rekonstrukcyjnych i paradach wojskowych panowie z PiS też sobie zawsze tak śpiewali, patrząc na amerykańskie czołgi. Ale przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy tak naprawdę, że Putin najedzie Polskę za pomocą „najnowocześniejszych rosyjskich T-14 Armata” i tylko M1A2 Abrams SEPv3 będzie mógł być stanowić dla nich „przeciwwagę” – jak z dumą ujął to min. Błaszczak.

W tym momencie nieodparcie nasuwa mi się inny cytat z klasyki.

„– Powiedz mi, po co jest ten miś?

– Właśnie, po co?

– Otóż to: nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom”…

Nie wiem, czy zauważyliście Państwo, że jakoś nikt nie próbuje nam wmówić, że czeka nas druga bitwa na łuku kurskim? Może dlatego, że w tej bylibyśmy po stronie Niemiec.

Autorstwo: Agnieszka Wołk Łaniewska
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. NORB 15.07.2021 11:51

  Zapomnieli tylko dodać, że kupią tzw. “skorupy” czyli blacharkę z silnikiem bez uzbrojenia, systemów dowodzenia i obrony o amunicji nie wspominając. Jeszcze nie tak dawno mówiono, że owszem armato-haubice Krab są i owszem, ale pocisków do nich brak. Obawiam się, że będzie podobnie w tym przypadku. Ot po prostu chłopaki powyłażą z włazów i z procy będą naparzać. Smutne to i tragicznie śmieszne, ale dzieje się na naszych oczach. Śmigłowców wielozadaniowych i transportowych do dzisiaj nie ma. Te kilka sztuk które fruwa po niebie, służą jako taksówki do wożenia dupsk towarzyszy partyjnych. Poza tym już dużo ciekawszą opcją było zakupienie licencji od Koreańczyków na czołg budowany u nas, w naszych zakładach. Ponadto czy my potrzebujemy super ciężki, ofensywny czołg o masie ponad 70T? Gdzie on niby wjedzie? Nawet po paradach będzie smutno patrzeć na asfalt w którym pozostaną koleiny. Oj odleciało nam towarzystwo partyjne, odleciało. Oby odlecieli na dobre, bez powrotu.

 2. MasaKalambura 15.07.2021 18:03

  Typowa targowicka gadka. Bo ruski nas nie napadnie, więc nam czołgi nie potrzebne.

  Może rzeczywiście napędzane turbiną, paliwożerne superciężkie to odrobinę przesada. Ale, oprócz Leosiów, lepszy 60 tonowy wróbel w garści w liczbie 250, niż zajeżdżone t72 i przerobione t72 zwane Twardy z przestrzelonymi i rzadko, a teraz to już chyba wcale niewymienianymi armatami.

  I w ogóle, lepiej broń mieć niż jej nie mieć przy takich fajnych sąsiadach. Którzy na nasze rodzime czołgi znają wszystkie potrzebne sztuczki, by je zniszczyć z łatwością. W końcu sami je robili.

  I rzeczywiście szkoda że z Koreańczykami nie wyszło. Choć może ze względów taktycznych tak jest lepiej. Wszak na koreańskie trzeba by długo czekać, a tu zagrożeń co nie miara już dziś.

 3. robi1906 16.07.2021 06:57

  jak mawiają żydy w ameryce “będziemy walczyć z Ruskimi do ostatniego Polaka” to raz, dwa: trzeba pana Łukaszenkę straszyć, że mu nie damy torturować bojowników o demokrację i po trzecie najważniejsze: trzeba utrzymawać swojego kolonialnego pasożyta i o ustawie 447 nie zapominając.

 4. dobra rada 16.07.2021 11:25

  A ja zadam pytania:
  1. Gdzie przetarg na zakup czołgów, w tym wycofywanego z Afganistanu złomu o nazwie abrams?
  2. Gdzie jakiś offset związany z tym zakupem?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.