Członek Komisji Europejskiej pochwala strzelanie do dzików

Opublikowano: 12.01.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1625

W osłupienie wprawiła obrońców przyrody wypowiedź przedstawiciela Komisji Europejskiej, który w rozmowie z RMF24 pochwalił polski rząd za odstrzał dzików i uznał, że jest to „niezbędny krok” w walce z wirusem ASF.

Tygodnik „Polityka” przewidział to. Dwa dni temu, 9 stycznia, redaktor Jędrzej Winiecki pisał w kontekście rozważań, czy sprzeciw wobec odstrzału może zaszkodzić partii Jarosława Kaczyńskiego: „Za dzikami nie wstawi się też Komisja Europejska, to nie chroniona europejskim prawem Puszcza Białowieska. PiS może też zignorować protesty mieszkańców wielkich miast, wegetarian lub członków organizacji pozarządowych. W obronie dzików brakuje amunicji i to nie w metropoliach PiS łowi głosy. Jakimś kłopotem może być chyba jedynie sprzeciw samych myśliwych, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w tak masowym mordowaniu zwierząt”.

Nie pomylił się, w rozmowie z dziennikarką RMF24 jeden z przedstawicieli Komisji Europejskiej pochwalił Polskę za planowany odstrzał i uznał, że jest to krok niezbędny, aby na dobre pozbyć się wirusa. Polska jest ważnym eksporterem mięsa wieprzowego na unijnym rynku. A eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego wywozu mięsa z UE. Nic zatem dziwnego, że KE stoi po stronie polskich rolników, nawet jeśli ci nie dojrzeli do wdrożenia bioasekuracji.

— Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów — powiedział unijny urzędnik w rozmowie z Katarzyną Szymańska-Borginon. — To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów — stwierdził, mając na myśli masowy odstrzał. W tym również… strzelanie do ciężarnej lochy.

— Pozostawienie jej przy życiu oznacza jeszcze większe ryzyko, gdyż choroba poprzez warchlaki rozprzestrzeni się kilka albo kilkanaście razy szybciej — powiedział. Polska zebrała również pochwały za to, że wzorowo wypełniła obowiązek „zarządzania długoterminowego populacją dzika”, która „rozrosła się w niektórych krajach Unii w niekontrolowany sposób”: — Widać zrozumienie, że polski problem jest problemem unijnym.

Czy Komisja ma rację, popierając odstrzał? Na pewno stara się zadbać o unijny rynek zbytu wieprzowiny. Nawet wbrew opiniom przyrodników i świata nauki. „Wiadomo, że polowania na dziki mogą przyczynić się do rozwleczenia choroby. Specjaliści zajmujący się ASF apelują, to wnioski z dotychczasowego przebiegu epidemii, do której rozszerzenia przyczynili się także polujący, by z udziału w strzelaniu zrezygnowali właściciele i pracownicy gospodarstw hodujących świnie oraz lekarze weterynarii.

Eksperci dodają, że jeśli dojdzie do gwałtownego rozszerzenia zasięgu choroby, to odpowiedzialność przypisać będzie można tylko tzw. czynnikowi ludzkiemu. Przed takim obrotem spraw i trudnymi do przewidzenia skutkami dla środowiska przestrzega środowisko naukowe, w tym ponad trzystu biologów podpisanych pod listem do premiera. Warto to stanowisko znać” — konkluduje redaktor „Polityki” w tekście z 9 stycznia. Dlatego też opinię KE niekoniecznie należy przyjmować hurraentuzjazmem. Bieżące interesy rolników i rozciągnięte w czasie postulaty przyrodników często są rozbieżne, spór o dziki jest tego doskonałym przykładem.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dorota Nawigatorka
Użytkownik
Dorota Nawigatorka

No i już wiemy kto z prawdziwych decydentów mógł wydać rozkaz….

tojazenn
Użytkownik
tojazenn

Przecież dzików jest tyle że po miastach biegają! Czas najwyższy!!

Abnegat
Użytkownik
Abnegat

Ciekaw jestem, czy taki odstrzał mógłby przyczynić się do szybszego rozprzestrzenienia się ASF-u niż zrzucanie zarażonej padliny z pojazdów latających ?
Też zastanawiałem się czy to aby nie teoria spiskowa, jednak wujo (poważany weterynarz), potwierdził.