Często, wygodnie i za darmo
Zaledwie dwudziestotysięczna Środa Wielkopolska dysponuje sześcioma liniami autobusowymi w mieście i siedmioma podmiejskimi oraz oferuje bezpłatne przejazdy. Mieszkańcy rezygnują z samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.
Darmowa komunikacja zaczęła funkcjonować w Środzie 1 lipca 2015 r. Pierwsze statystyki, które prowadzono do 31 grudnia 2015 r., podają, że z autobusów skorzystało 129 997 pasażerów, w tym 92 979 w mieście, a 37 018 na terenach wiejskich.
Środa Wielkopolska zdecydowała się na darmową komunikację publiczną przez wzgląd na sytuację mieszkańców. „Ludzie mogą zostawić samochody i korzystać z bezpłatnych autobusów, które kursują do strategicznych miejsc w gminie. Umożliwia to zabranie dużej liczby pasażerów. Przystanki znajdują się w pobliżach szkół, więc dzieci i młodzież szybko i bezpiecznie mogą pokonać drogę. Dzięki przystankowi w bezpośrednim sąsiedztwie z Dworcem PKP można bez problemów dostać się na pociąg. Autobusy kursują także w centrum miasta, co pozwala na zostawienie samochodu w domu i spokojne zrobienie zakupów bez obawy o wolne miejsca parkingowe” – mówi Mateusz Ślebioda z Wydziału Rozwoju i Promocji w Środzie Wielkopolskiej.
Jak pisze portal Transport-Publiczny.pl, gmina jest zadowolona z efektów wprowadzenia bezpłatnych przejazdów. „Trend przesiadania się kierowców z samochodów do autobusów widoczny jest głównie na liniach wiejskich, połączonych bezpośrednio z miastem. Mieszkańcy zamiast dojeżdżać do pracy czy szkoły samochodem, coraz częściej wybierają autobusy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też linie miejskie kursujące latem nad jezioro, a także te zsynchronizowane z przyjazdami i odjazdami pociągów. Mieszkańcy wolą zostawić samochody w domu i bez trudu dotrzeć do celu” – zaznacza urzędnik.
Roczny koszt funkcjonowania całej komunikacji gminnej wyniesie ok. 1,7 mln zł. Komunikacja rozwijana jest na bieżąco. Godziny kursów autobusów dostosowywane są do rozkładu PKP, godzin pracy mieszkańców i ich sugestii. „W miarę możliwości finansowych i technicznych modyfikujemy przebiegi tras, lokalizacje przystanków oraz liczbę kursów. Planujemy w najbliższym czasie zakup kilku wiat przystankowych, wdrożenie systemu informatycznego, informującego za pomocą aplikacji na smartfony o czasie oczekiwania na przyjazd autobusów oraz podniesienie standardów niektórych zatok przystankowych” – wylicza Ślebioda. „Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji gminnej było bardzo dobrą i od dawna oczekiwaną decyzją i podjąłbym ją jeszcze raz” – przekonuje Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej. „To przede wszystkim wielka pomoc dla mieszkańców, a także krok do przodu w ochronie środowiska” – dodaje.
Źródło: NowyObywatel.pl