Czeski senat odrzucił projekt emerytalny

CZECHY. 8 czerwca zdominowany przez lewicę czeski Senat odrzucił w środę projekt zmian w systemie emerytalnym, forsowany przez rządzącą centroprawicę. Opozycja przede wszystkim zakwestionowała pomysł stopniowego podwyższania wieku emerytalnego bez określenia maksymalnej jego granicy. Senatorzy ponadto zaproponowali inny system naliczania świadczeń, bardziej korzystny dla osób o średnich dochodach.

Zaproponowana „reforma” oznacza, że „pewne roczniki praktycznie emerytury mogą nie dożyć” – powiedział Zdeniek Szkromach, wiceprzewodniczący Senatu z opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD).

Uchwalony w połowie maja przez niższą izbę czeskiego parlamentu projekt tzw. małej reformy emerytalnej oprócz podwyższania wieku emerytalnego bez określenia górnej granicy miał – w przekonaniu jego autorów – bardziej sprawiedliwie rekompensować wkład płatnika w system emerytalny i podnieść podstawę, od której naliczane będą emerytury. Określanie wymiaru podstawy powiązane miało być z wysokością średniej pensji krajowej.

Powodem proponowanej zmiany systemu emerytalnego było orzeczenie czeskiego Trybunału Konstytucyjnego. W kwietniu 2010 roku zakwestionował on obecną metodę wyliczania emerytur, wskazując, że nie bierze ona pod uwagę wysokości rzeczywistych zarobków ubezpieczonego i jego wkładu w system emerytalny w okresie, gdy pracuje i opłaca składki. Według sądu, system ten stawia solidarność społeczną ponad indywidualny wkład i w połączeniu z innymi elementami nie gwarantuje wystarczającego bezpieczeństwa materialnego na emeryturze.

Projekt wróci teraz do ponownego rozpatrzenia przez Izbę Poselską, w której – w odróżnieniu od Senatu – większość ma centroprawicowa koalicja rządząca.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica