Czesi pozwą Polskę ws. kopalni Turów?

Opublikowano: 01.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1623

Republika Czeska najprawdopodobniej pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czeskie Ministerstwa Środowiska i Spraw Zagranicznych złożyła dziś po południu sprawę do Komisji Europejskiej (zgodnie z art. 259 TFUE) w związku z rozbudową należącej do PGE kopalni węgla brunatnego Turów. Władze czeskie są przekonane, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z czterech dyrektyw europejskich oraz bezpośrednio z Traktatu o Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem zezwolenia na wydobycie. Republika Czeska zwraca uwagę Komisji Komisji że Polska wielokrotnie odmawiała udzielenia informacji na temat wydanej niedawno 6-letniej koncesji na wydobycie węgla brunatnego z kopalni odkrywkowej Turów oraz nie umożliwiła Republice Czeskiej udziału w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej na wydobycie ze złoża Turów do 2044 r.

Teraz Komisja Europejska powinna wydać opinię na temat sprawy. Po wydaniu opinii Komisji lub w przypadku jej braku, po upłynięciu trzech miesięcy Republika Czeska będzie mogła wnieść sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sytuacja, w której państwo zmuszone jest do tak poważnego kroku wobec swojego sąsiada, są w Europie niezwykle rzadkie – szczególnie, w sprawach dotyczących środowiska (w przeciągu całego okresu funkcjonowania Unii Europejskiej państwo wniosło sprawę przeciwko państwu do Trybunału Sprawiedliwości zaledwie kilkanaście razy).

„Uzależnienie Polski od węgla to już nie tylko nasz wewnętrzny problem. Aż 78 proc. Polaków chce odejścia od węgla do 2030 roku, jednak rząd wciąż wydaje się tego nie rozumieć. Coraz bardziej izoluje nas to też na arenie międzynarodowej. Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w stosunkach polsko-czeskich. Węgiel staje się osią niezgody pomiędzy Polską a Czechami i coraz bardziej podkopuje wzajemne relacji między krajami. Wyjściem z tego konfliktu jest jak najszybsze przygotowanie planu transformacji regionu Turowa i wyznaczenie daty odejścia od węgla w Polsce” – powiedziała Joanna Flisowska z Greenpeace

Komunikat czeskiego ministerstwa środowiska i spraw zagranicznych TUTAJ.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. j3w 01.10.2020 13:37

    “(…) Aż 78 proc. Polaków chce odejścia od węgla do 2030 roku (…)” – a to ciekawostka, badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 widzów TVN?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.