Czesi nie przyjmą euro

Opublikowano: 15.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 270

Do tej pory 19 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej przystąpiło i obecnie należy do strefy euro. Czesi nie mają euro i najprawdopodobniej to się nie zmieni, bowiem, nie leży w ich interesie narodowym, aby zrezygnować z ich rodzimej waluty – czeskich koron.

“To nie w naszym interesie narodowym”, powiedział premier Republiki Czeskiej, Andrei Babis na temat decyzji rządu odnośnie przystąpienia do strefy euro. Według niego jest to słuszna decyzja m. in. dlatego, ponieważ państwo, które dysponuje własną walutą, nie martwi się wahaniem kursów walut, co chroni przed kryzysem gospodarczym, nieuchronnym przy wspólnej walucie krajów Unii Europejskiej. „Może jest to w interesie mojej dawny firmy, ale obecnie, będąc politykiem, zależy mi przede wszystkim na interesach mojego kraju, a nie na wspieraniu dawnych firm”, powiedział premier.

Według badań Polacy na wzór swoich sąsiadów Czechów, również chcą pozostać przy swojej walucie, co m.in. zwiększa wiarygodność makroekonomiczną Polski na arenie międzynarodowej, sprawia, że Polska może prowadzić niezależną politykę monetarną, chroni również przed presją na wzrost cen (czyli chroni przed tzw. zaokrągleniem cen „w górę”). Mając złotego, ceny produktów i usług są niższe, niż, gdybyśmy mieli euro. Ponadto przy złotym jest łatwiej spłacać odsetki. Polska waluta zapewnia naszej ojczyźnie względne bezpieczeństwo, a przecież nie chcielibyśmy podzielić losu Grecji…

Autorstwo; BT
Na podstawie: Die Presse
Zdjęcie: Marta Posemuckel (CC0)
Źródło: Swiato-Podglad.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cami
Użytkownik
Cami

tylko dopuscicie do wladzy spowrotem sprzedawczykow z dzisiejszej opozycji to wpieprza Was w Euro i innego niewolnictwa za lapowy i posadki w UE – tak jak to sie stalo jak wyprzedali nasz przemysl, kraj i wszelkie dobra :(

kozik
Użytkownik
kozik

Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska-to kraje, które euro nie powinny przyjmować. PIGS niestety popełniły ten błąd. Uczmy się na błędach innych!