Czesi mają dość Unii Europejskiej

Opublikowano: 23.06.2015 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1235

Według ostatnich badań, przeprowadzonych przez czeski ośrodek SANEP, większość obywateli tego kraju odnosi się krytycznie zarówno do przyjęcia euro, jak i członkostwa w samej Unii Europejskiej.

Gdyby dziś ogłoszono referendum w sprawie wprowadzenia wspólnej waluty, 72,6 proc. Czechów zagłosowałoby przeciwko – w tym 21,5 proc. uważa, że ich państwo nigdy nie powinno przyjąć euro. Równocześnie 23 proc. poparłoby wniosek ministra finansów Andreja Babiša przeprowadzenie powszechnego (choć niemającego mocy wiążącej) referendum w tej sprawie. 12,3 proc. zgadza się z wnioskiem prezydenta Miloša Zemana proponującego referendum jedynie co do daty przystąpienia do strefy euro.

Czesi są również coraz bardziej krytyczni wobec samego członkostwa w UE. Ponad połowa badanych – 54,4 proc. – wypowiedziałaby się dziś przeciwko przystąpieniu Czech do Unii. Jednak jedynie 15,7 proc. zaakceptowałoby wystąpienie Republik Czeskiej z UE. Z przeprowadzonych badań wynika, że po 11 latach 43,6 proc. zmieniło swoje zdanie co do członkostwa w Unii.

Rosnący eurosceptycyzm SANEP tłumaczy m.in. sytuacją Grecji, przydzielanymi poszczególnym krajom członkowskim kwotami przyjmowania uchodźców a także polityką Brukseli wobec czeskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Badaniami SANEP objęto 3 954 respondentów.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Maximov 23.06.2015 15:13

  W Polsce wyniki byłyby zapewne podobne, jeśli sondaż zostałby przeprowadzony uczciwie.
  Niestety w Polsce słowa “uczciwy sondaż” brzmią jak żart.

 2. Pola 23.06.2015 15:17

  2. Sądzę, że ludzie w końcu zrozumieli, że sondaże nie mają u nas nic wspólnego z rzeczywistością. Służą jedynie do ogłupiania. Najlepiej jest włączyć własne myślenie.

 3. reotak1 24.06.2015 00:11

  I dobrze się dzieje. Im więcej przeciwników obecnej formy “współpracy europejskiej” tym lepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.