Czesi domagają się od Rosji milionów dolarów odszkodowania

Opublikowano: 10.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1107

Czechy domagają się od Rosji odszkodowania w wysokości około miliarda koron (około 47,5 miliona dolarów lub 350 milionów rubli) w związku z eksplozjami we Vrběticach – powiedziała minister finansów Alena Schillerová w czeskiej telewizji.

Jak podkreśliła, Praga zamierza zdobyć te pieniądze „zgodnie z prawem międzynarodowym”. „Jeśli zdecydujemy się np. na przyznanie odszkodowania w postępowaniu karnym, zajmie to bardzo dużo czasu” – dodała Schillerová. Wielu czeskich polityków uważa, że kraj ma niewielkie szanse na „odszkodowanie”.

Praga w połowie kwietnia zarzuciła służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej udział w wysadzeniu składu amunicji we Vrběticach w 2014 roku. Z Czech wydalono 18 pracowników rosyjskiej ambasady. W odwecie Rosja uznała 20 pracowników ambasady Czech za personae non gratae, podkreślając, że oskarżenia te są absurdalne, gołosłowne, wymyślone i oburzające.

Kreml oświadczył, że Rosja nie będzie znosić „tego, co wyprawiają Czechy” oraz kraje, które do nich dołączyły i jasno to demonstruje, zaznaczając, że bezpodstawne oskarżenia Czech pod adresem Rosji przyniosły ogromne szkody w relacjach między krajami. MSZ Rosji dodało, że bezpodstawne oskarżenia pod adresem Rosji to część zakrojonej na szeroką skalę kampanii przeprowadzonej przez Zachód przeciwko Rosji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 10.05.2021 14:42

    Z Czeskim rządem dzieje się coś bardzo niedobrego… do tej pory podobało mi się ich podejście i dystans – np gdy przyjechał do nich osiołek pompeo i trajlował im że Rosja im zagraża, że są zagrożeni…. to ich prezydent mu odpowiedział w skrócie – mamy poukładane stosunki z ue, poukładane stosunki z sąsiadami ze wschodu i nie czujemy się zagrożeni…

    w języku dyplomacji – zlali pompeo ciepłym moczem!

  2. Punkt Zero 10.05.2021 17:10

    Nie wyszedł konflikt na Ukrainie, to kombinują dalej jak tu sprowokować Rosję.
    Smoleńska katastrofa pewnie też była po to, żeby w razie czego było jak prowadzić wojnę przelewając polską krew. A może tylko straszą, żeby stadko się bało i nie myślało… Oby.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.