Czescy żołnierze będą dowodzić wsparciem NATO dla Słowacji

Opublikowano: 16.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1463

Republika Czeska wysyła 650 żołnierzy do pomocy Słowacji w ochronie jej granicy z Ukrainą. Żołnierze ci będą dowodzić nowym kontyngentem NATO w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Trzydzieści lat po tym, jak Czechosłowacja przestała istnieć, Republika Czeska pomoże sąsiedniej Słowacji chronić jej ponad 100-kilometrową wschodnią granicę w następstwie wojny Rosji na Ukrainie. Około 650 czeskich żołnierzy będzie dowodzić liczącą 2 tys. osób wielonarodową operacją wojskową NATO na Słowacji, która jest największą czeską misją zagraniczną od wielu lat. Setki żołnierzy z Holandii, Polski, Niemiec i 400 żołnierzy amerykańskich również wchodzi w skład kontyngentu, który będzie stacjonował we wschodniej Słowacji, wraz z systemem obrony powietrznej Patriot.

Według sondaży większość Słowaków od lat sprzeciwia się obecności wojskowej NATO na Słowacji, a zwłaszcza obecności żołnierzy amerykańskich. Szczególnie lewicowa opozycja jest zdecydowanie antyamerykańska. Jednak wojna Rosji z Ukrainą zmieniła nastawienie ludzi, a ponadto udział czeskich żołnierzy jest powszechnie akceptowany na Słowacji ze względu na dobre stosunki obu krajów.

„Stosunki między Słowacją a Czechami są wyjątkowe” – powiedział w czeskiej telewizji słowacki minister obrony Jaroslav Nad. Zwrócił uwagę na obowiązujący od kilku lat traktat o wspólnej obronie przestrzeni powietrznej. „Nasi piloci mogą zestrzeliwać obce samoloty nad terytorium Republiki Czeskiej, a czescy piloci mogą w razie potrzeby zrobić to samo nad terytorium Słowacji. To jest naprawdę duże przeniesienie suwerenności i to właśnie umożliwia naszą współpracę” – powiedział.

Według czeskiego wiceministra obrony Frantiska Sulca, wysłanie czeskich żołnierzy na Słowację jest reakcją na inwazję Rosji na Ukrainę. “Od dłuższego czasu jesteśmy zaangażowani w ochronę państw bałtyckich. Kiedy NATO zaczęło przygotowywać się do wysłania kontyngentu na Słowację, wydawało nam się naturalne, aby zaoferować tam naszych żołnierzy” – powiedział DW Sulc, dodając, że strona słowacka chciała, aby to Czesi byli krajem dowodzącym jednostką sojuszu, na co NATO wyraziło zgodę.

Trzy dekady po upadku wspólnego państwa stosunki między Republiką Czeską a Słowacją są nadzwyczaj dobre. Setki tysięcy Słowaków mieszka, pracuje lub studiuje w sąsiednim kraju, Słowacja jest drugim co do wielkości partnerem gospodarczym Republiki Czeskiej po Niemczech i krajem, w którym czeskie firmy inwestują najwięcej. Nowi prezydenci i premierzy zawsze udają się w swoją pierwszą podróż zagraniczną do sąsiedniego kraju.

Już w latach 1990. oba kraje wyzbyły się poczucia niesprawiedliwości związanego z podziałem na dwie części kraju i nierównym podziałem budżetu między Czechów i Słowaków, powiedział Sulc. Stosunki są lepsze niż kiedykolwiek, powiedział Sulc, dodając, że dotyczy to również współpracy między armiami – „dobrze współpracujemy w ramach NATO”. „To są naprawdę duże rozmieszczenia żołnierzy. Czeska armia ma długą tradycję rozmieszczania wojsk za granicą, w tym dużych kontyngentów w byłej Jugosławii w latach 90. i udziału w Afganistanie” – powiedział.

„Jest to z pewnością najbardziej akceptowalna opcja dla słowackiego społeczeństwa, lepsza niż gdyby na czele jednostki NATO stanęli Niemcy lub Amerykanie” – powiedział DW Vit Dostal, dyrektor wykonawczy Czeskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych (AMO), dodając, że rozmieszczenie czeskich żołnierzy na Słowacji jest najbardziej akceptowalną opcją również dla czeskiego społeczeństwa.

Armia słowacka, licząca 18 000 żołnierzy i dysponująca w dużej mierze przestarzałym sprzętem, jest jedną z najsłabszych w NATO. Siły powietrzne tego kraju dysponują tylko kilkoma zmodernizowanymi samolotami myśliwskimi MiG-29, podczas gdy czeskie siły powietrzne mają stosunkowo dużą flotę 35 samolotów myśliwskich Gripen i ALCA. Armia, licząca 35 000 żołnierzy, jest również silniejsza od sił kraju sąsiedniego i dysponuje 119 czołgami oraz około 500 opancerzonymi wozami bojowymi. Republika Czeska, licząca 10 mln mieszkańców, wydała w 2021 r. na obronę około 3,6 mld euro (3,9 mld dolarów), co stanowi 1,46% PKB. Z kolei Słowacja, licząca pięć milionów mieszkańców, wyda dwa miliardy euro, czyli około 1,75% PKB.

Podczas gdy setki czeskich żołnierzy z misji NATO wciąż pakują swoje walizki na Słowację, 50 czeskich żołnierzy zostało już rozmieszczonych na granicy słowacko-ukraińskiej od 7 marca 2022 r. na prośbę Bratysławy, aby pomóc w obsłudze uchodźców. „W ostatnich dniach czescy żołnierze utworzyli w pobliżu Liptowskiego Mikulasza bazę humanitarną, która może pomieścić do 400 osób” – powiedziała DW płk Magdalena Dvorakova ze sztabu generalnego czeskiej armii.

Obóz, który jest wyposażony w generator prądu, ogrzewanie namiotowe i inne udogodnienia, został założony do 11 marca. „Dwudziestu czeskich żołnierzy pozostaje na miejscu, aby zapewnić funkcjonowanie bazy humanitarnej” – powiedziała Dvorakova.

Do 14 marca 2022 r. na Słowację przybyło około 150 tys. uchodźców, z których około połowa pozostała w kraju. Wielu z nich wyjechało do Czech.

Źródło oryginalne: DW.com
Źródło polskie: Nieznane.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 16.03.2022 16:53

    “…większość Słowaków od lat sprzeciwia się … zwłaszcza obecności żołnierzy amerykańskich.” Wygląda na to, że społeczeństwo słowackie należy do bardzo roztropnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.