Czerwony dywan dla Tzipi Livni

Opublikowano: 06.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 504

Była izraelska minister spraw zagranicznych Tzipi Livni odwiedzi Wielką Brytanię, po tym jak kraj ten, zmotywowany przez Izrael, wprowadził reformy zmieniające prawo dotyczące wydawania nakazu aresztowania zbrodniarzy wojennych.

Livni, która odwołała wizytę w Wielkiej Brytanii w 2009 roku obawiając się aresztowania za zbrodnie popełnione w czasie wojny w Gazie, spotka się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague, z którym omówi stosunki dwustronne pomiędzy Izraelem i Zjednoczonym Królestwem.

Informacje o planowanej wizycie Livni w Wielkiej Brytanii potwierdza rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Izraela: „- Możemy potwierdzić, że Tzipi Livni zamierza w tym tygodniu odwiedzić Wielką Brytanię. Jako lider izraelskiej opozycji odbędzie szereg spotkań, wliczając spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, z którym omówi wzajemne relacje obu krajów”.

Od 2001 roku prawo w Wielkiej Brytanii daje sądom przyzwolenie do ścigania zbrodniarzy wojennych oraz osób winnych tortur, nawet jeśli przestępstwa te zostały popełnione w innym kraju. Prawo to wyraża pogląd, że niektóre zbrodnie, takie jak ludobójstwo, tortury lub branie zakładników powinny być zwalczane w każdym miejscu na świecie, a winni tych przestępstw powinni być aresztowani niezależnie od miejsca pobytu.

W zeszłym miesiącu rząd brytyjski pod naciskami ze strony Izraela ogłosił wprowadzenie reform prawnych, co zdecydowanie utrudni działaczom antywojennym staranie się o aresztowanie winnych naruszeń praw człowieka w innych krajach. Organizacje antywojenne mówią o przymykaniu przez rząd brytyjski oka na działalność zbrodniarzy wojennych i dają im prawną możliwość uniknięcia sprawiedliwości.

Brytyjskie prawo odnośnie ścigania zbrodniarzy wojennych dotknęło kilku innych izraelskich oficjeli, w tym ministra ds. wojskowych Ehuda Baraka, wicepremiera Dana Meridora oraz generała brygady Avi Benayahu, który w tym roku wizytował Wielką Brytanię pod fałszywym nazwiskiem.

W 2007 roku z zaproszenia brytyjskich oficjeli zrezygnować musiał izraelski minister bezpieczeństwa Avi Dichter, który został poinformowany o możliwości aresztowania za udział w zabójstwie lidera Hamasu oraz 14 innych osób, w tym dziewięciorga dzieci.

Przemawiając na spotkaniu Conservative Friends of Israel reżyser Stuart Polak powiedział, że Livni zawsze chciała odwiedzić Wielką Brytanię, pod warunkiem zmian w prawie, które uniemożliwią jej aresztowanie. Dodał, że teraz będzie mogła to uczynić ze względu na Reformę Policji i Odpowiedzialności Społecznej, która ogłoszona została w zeszłym miesiącu. „Była to plama we wzajemnych relacjach Izraela i Wielkiej Brytanii, dlatego David Cameron i William Hague powiedzieli, że prawo to powinno zostać usunięte, co zrobili” – powiedział Polak.

Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. swoboda 06.10.2011 11:52

    Wielka Brytania, Perla w Koronie Wielkiego Israela
    ciekawe na czym dokladnie polegaly te zmiany w zapisach prawnych

  2. Murphy 06.10.2011 12:55

    Ciągnie swój do swego.

  3. telewizor_rubin 06.10.2011 13:08

    „Była to plama we wzajemnych relacjach Izraela i Wielkiej Brytanii, dlatego David Cameron i William Hague powiedzieli, że prawo to powinno zostać usunięte, co zrobili”
    – dla mnie plamą we wzajemnych stosunkach między GB (a także całą Europą) a Izraelem jest to, że takie osoby są zapraszane do rozmów na jakikolwiek temat !!!
    Slobodan Milosevic jakoś nie byłby mile widziany – no chyba żeby się okazało, że był obrzezany a jego rodzina jest właścicielem JP Morgan.

    Wkurza mnie to strasznie zwłaszcza, że nie rozmawia się z Izraelem o zbrodniach na palestyńczykach. No chyba, że ktoś popiera tą izraelską wersję “ostatecznego rozwiązania tej kwestii”, wtedy wszyscy tańczą horę i michy cieszą, że znaleźli nić porozumienia.

    Takiej plamy we wzajemnych stosunkach nawet Vanish nie zmyje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.