Czeka nas rewolucja w prawie pracy?

Opublikowano: 05.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 645

Od ponad roku specjalna komisja pracuje nad nowym “Kodeksem pracy”, który miałby wprowadzić znaczące zmiany i według jego pomysłodawców naprawić polski rynek pracy. Wiadomo już, że przysługujący urlop trzeba będzie wykorzystać w danym roku, w imię poprawy pozycji pracownika ograniczone zostaną premie uznaniowe, a dodatkowo nowe przepisy mają zwiększyć równouprawnienie kobiet i mężczyzn.

Media za najbardziej rewolucyjną zmianę uważają tę dotyczącą urlopów pracowników. Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, ograniczona będzie możliwość odkładania dni wolnych na następny rok, a przysługujący nam pełen wymiar urlopu trzeba będzie więc wykorzystać w danym roku. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dzięki temu siły zatrudnionego będą faktycznie zregenerowane do dalszej pracy. Jednocześnie jednak określony wymiar urlopu będzie mógł zostać skrócony z 26 do 20 dni, lub podwyższony do 30, jeśli będzie pozwalało na to porozumienie między pracodawcą i załogą.

Ograniczeniu mają również podlegać uznaniowe premie. Zgodnie z założeniami nowego Kodeksu Pracy, zostanie w nim ustalony procentowy udział w pensji tych części wynagrodzenia, które zależą od decyzji przedsiębiorcy. Dzięki temu pensje pracowników mają być bardziej stabilne, co zdaniem MRPiPS jest dopełnieniem pozostałych rozwiązań w postaci ograniczenia stosowania umów śmieciowych, wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, czy też oskładkowania umowy zlecenie. Rozgraniczeniu mają też zostać poddane teleprace i prace domowe, dlatego w przypadku tych drugich przedsiębiorca będzie miał mniej odpowiedzialności w zakresie BHP.

Ponadto nowe przepisy Kodeksu Pracy mają na celu większą ochronę pracowników w kwestii ich równego traktowania, ale nowe zapisy nie są jeszcze dokładnie znane. Wiadomo jednak, że chodzi o występującą wciąż w Polsce dużą różnicę pomiędzy wynagrodzeniami dla kobiet i mężczyzn.

Na podstawie: Money.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Pires 05.10.2017 13:38

    Ile warty jest towar w sklepie na półce? Tyle, ile klient jest w stanie za niego zapłacić. Podobnie jest w kwestii zatrudnienia. Pracownik jest warty tyle, ile jest mu w stanie zaoferować pracodawca, a o dobrych pracowników trzeba dbać i dobrze ich wynagradzać
    Co prawda kobiety zazwyczaj zarabiają mniej niż mężczyźni pracując na tych samych stanowiskach, ale oczywiście nie jest to regułą. Większość zależy od umiejętności pracownika i sprawności. Reszta to sprawa wyzysku i układów. Nie oszukujmy się. Średnia wysokość IQ mężczyzn jest wyższa od średniej kobiet, a żeby być dobrym pracownikiem trzeba mieć trochę oleju w głowie i dotyczy to wszystkich zawodów. Skoro więc statystycznie przeciętny mężczyzna jest inteligentniejszy od przeciętnej kobiety to prawdopodobnie też lepiej też wykona swoją pracę i przez to otrzyma wyższe wynagrodzenie. Dodatkowo mężczyźni mają więcej siły co jest sporym atutem. Kobiety mają za to kilka innych zalet, za które również mogą być lepiej wynagradzane. Państwo nie powinno się wtrącać w to ile pracodawca płaci pracownikowi. Jeśli stawka nie odpowiada to się szuka innej roboty, proste.

  2. Dorota Nawigatorka 05.10.2017 16:32

    Kolejny piewca ‘niewidzialnej reki rynku’, ktora wszystko zalatwi 😀 😀 :D. Ktos sie jeszcze na to nabiera?
    Efekty widac golym okiem w odhumanizowanym systemie o wielkich dysproporcjach, gdzie najbogatsi to bynajmniej nie ci, ktorzy maja najwyzsze IQ. Czy jakies inne zalety.
    Problemem nie sa regulacje same w sobie, ale fakt w czyim interesie sa robione (na czyje zlecenie/zapotrzebowanie) oraz w ich skali i rodzajow obszarow, ktorych dotycza. Ze o jakosci samych rozwiazan nie wspomne…

  3. 8pasanger 06.10.2017 00:52

    I gdzie ten socjalizm PiS?,,Dobrowolne” skracanie urlopu?Śmiechu warte

  4. MasaKalambura 06.10.2017 01:02

    Przypominam problem nie wysłanych/wyspanych lekarzy i innych doktorów. W świetle dopilnowanych kierowców tirów i ratowników górniczych. Prawo pracy. Prawa niewolników. Prawa dających zatrudnienie. Prawa właścicieli ludzkiego czasu. Prawa sług i usług. Prawa posiadających wiedzę. I dobre imię w działaniu. Trzeba ton pracy dobrze zbilansować nagrodą. I IQ wysilić by w Polszcze dobrze się ludziom żyło. I każdy miał czas dla siebie; króla i królowej wolnych od niemiłości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.