Czeka nas bieda – niedobory towarów i żywności

Opublikowano: 28.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2482

Powrót pustych półek i panika zakupów. Problemy z łańcuchem dostaw sprawiają, że półki w zachodnich supermarketach coraz częściej świecą pustkami. Kupujący swoim zachowaniem mogą jeszcze pogorszyć sytuację — czytamy na stronach Bloomberg.com.

Spacer po supermarkecie w USA lub Europie ponownie ujawnia puste półki. Nie jest to spowodowane paniką kupowania papieru toaletowego, jak to miało miejsce na początku pandemii, a raczej przerwaniem łańcuchów na prawie każdym etapie między chińskimi czy wietnamskimi fabrykami a naszymi magazynami. Rosnące ceny i braki oznaczają, że jest tylko kwestią czasu, zanim kupujący ponownie zaczną wykupować towar.

Zakłócenia covidowe dodatkowo powodują przeciążenie portów. Kontenery znajdują się w niewłaściwym miejscu. Koszty frachtu morskiego wzrosły dziesięciokrotnie. Jeśli towary docierają już do docelowych portów, to okazuje się, że jest zbyt mało kierowców ciężarówek, aby przetransportować je do odbiorców detalicznych. Niedobory pracowników również zwiększają presję.

Niektóre sektory odczuwają większą presję niż inne. Na przykład napoje ucierpiały z powodu braku opakowań, w tym puszek aluminiowych. W Wielkiej Brytanii brak CO2 przy rosnących kosztach energii również zagraża dostawom gazowanych napojów bezalkoholowych. Potem przychodzi kupowanie hurtowe i crowdsourcing. Przy spodziewanym dalszym wzroście kosztów żywności konsumenci mogą zdecydować się na zakup produktów takich jak karma dla zwierząt, póki mogą.

W niektórych obszarach problemy zostały spotęgowane zwiększonym popytem. Karma dla zwierząt to kolejny trudny obszar. Producent Purina Nestle SA już zwiększył moce produkcyjne. Niektórzy sprzedawcy donoszą o trudnościach w znalezieniu wystarczającej liczby psich przysmaków i ciastek dla kotów. Sprzedawcy detaliczni przebudowują swoje łańcuchy dostaw, aby uniknąć problemów. Niektóre, w tym Walmart Inc. i Target Corp., czarterują własne statki. W obliczu niedoboru kierowców niektóre brytyjskie supermarkety wykorzystują własne ciężarówki do dostaw, które wcześniej realizowaliby dostawcy.

Potrzebne będą jednak dalsze usprawnienia. Sklepy mogą być zmuszone do ograniczenia różnorodności towarów. Sklepy spożywcze muszą planować na najgorsze. Przy tak niestabilnym systemie, co by się stało gdybyśmy mieli do czynienia z dalszymi skokami cen i paniką zakupową?

W USA napoje energetyzujące, jajka, mięso i napoje bezalkoholowe stają się coraz droższe, pokazuje IRI — Consumer Packaged Inflation Tracker.

Gdy ceny idą w górę, konsumenci stają się proaktywni i zmieniają swoje nawyki. Kupujący najpierw przestawiają się z droższych produktów na tańsze. Zastąpienie mięsa w posiłkach tańszym makaronem, ryżem lub ziemniakami staje się powszechnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Potem przychodzi kupowanie hurtowe i crowdsourcing.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wolna Dusza 29.09.2021 07:10

    Tandetni jesteście pisząc takie bzdury

  2. Wolna Dusza 29.09.2021 07:12

    Szanowny Pan autor owych wypocin już kreuje swoją nową rzeczywistość, a najlepiej będzie jak szanowny Pan zachowa ją dla siebie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.