Czechy zamrażają ceny prądu i gazu

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1377

Czeski rząd uzgodnił maksymalną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Ministrowie ustalili pułap na 6 koron (1,13 zł) za kWh w przypadku energii elektrycznej i 3 korony (0,57 zł) w przypadku gazu. Ceny będą obowiązywać dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw od listopada, jak ogłoszono w poniedziałek na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

Premier Petr Fiala oświadczył, że zatwierdzone w poniedziałek przez rząd maksymalne ceny energii będą obowiązywać gospodarstwa domowe i dostawców usług publicznych. Według niego, wszyscy odczują spadek płatności w listopadzie. Fiala dodał, że rząd przygotowuje też rozwiązanie dla przemysłu.

Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan stwierdził, że łącznie ze składnikiem regulowanym całkowita cena energii elektrycznej wyniesie od 7 do 9 koron (1,37 do 1,75 zł) za kilowatogodzinę. Według niego, gospodarstwo domowe, które wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania, powinno zaoszczędzić do 111 000 koron (21 360,31 zł) rocznie.
“Warunek konieczny”

Minister finansów Zbyněk Stanjura oszacował skutki budżetowe ograniczenia cen energii elektrycznej i gazu, zgodnie z decyzją rządu, na maksymalnie 130 mld koron. Jak przekazał, państwo w celu sfinansowania tego rozwiązania pozyskuje dochody od wszystkich spółek państwowych, podatek od nadzwyczajnych zysków oraz dochody z uprawnień do emisji.

Hurtowa cena energii elektrycznej osiągnęła w piątek poziom 496 euro za MWh, po tym jak pod koniec sezonu wakacyjnego wzrosła do 984 euro. Minister finansów Zbyňek Stanjura mówił, że aby środek zadziałał, konieczne będzie wprowadzenie obowiązku sprzedaży przez producentów energii części swojej produkcji, około 10 do 20 procent, państwu lub państwowemu detaliście.

Autorstwo: Autor: Michał Waligóra
Na podstawie: „Irozhlas”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 15.09.2022 14:03

    To tam mają państwowe elektropwnie? Bo przecież prywatny by ją wyłączył żeby nie dopłacać do interesu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.